Sport

Finalja e Ligës së Kampionëve edhe zyrtarisht zhvendoset në Portugali, lejohet prania e 12 mijë tifozëve

 

Finalja e Ligës së Kampionëve, e planifikuar të luhet më 29 maj në Stamboll, edhe zyrtarisht është zhvendosur në Portugali.

Chelsea dhe Manchester City do të udhëtojnë drejt Portos për ta zhvilluar finalen e këtij sezoni të Championsit, më saktësisht në ''Estadio do Dragao''.

UEFA e konfirmoi një gjë të tillë para pak minutave.

UEFA ishte në bisedime me qeverinë britanike që finalja të luhej në Angli, por kjo e fundit kërkoi karantinë për 2.000 pjesmarrësit e finales, përfshirë stafin e UEFA-së, transmetuesin dhe sponsorët. 

Finalja e sivjetme e Ligës së Kampionëve ishte planifikuar të luhej në Stamboll, por për shkak të COVID-19, u detyrua të zhvendosej në një lokacion tjetër. Finalja në Portugali do të luhet në prani të 12 mijë spektatorëve, nga 6 mijë për klub.