Sport

Berisha kishte ëndërruar si fëmijë të luajë për Kosovën

Berisha kishte ëndërruar si fëmijë të luajë për Kosovën
 

 Prishtinë, 21 janar – Valon Berisha thotë se i është mirënjohës përjetësisht Norvegjisë që ia dha mundësinë të luajë për shumë vjet. Por, Berisha në një intervistë të gjatë për “sofoot.com” ka thënë se kishte ëndërruar si fëmijë që një ditë do të luajë për Kosovën. Mesfushori 27-vjeçar i skuadrës franceze, Reims, në vitin 2016 vendosi ta lërë Norvegjinë për t’iu bashkuar Kosovës. Ai deri më tani për “Dardanët” ka shënuar tri gola në 18 paraqitje.

“Unë kam një respekt të madh dhe do t’i jem përjetësisht mirënjohës Norvegjisë. Unë u rrita atje, ata më lejuan të kaloja këto momente të para të rëndësishme në një karrierë futbolli dhe mbi të gjitha, ata më dhanë mundësinë të luaj për vendin e tyre... më kujtohet, kur isha i vogël, se ëndërroja që Kosova ta kishte një ekip kombëtar në mënyrë që unë t’i përfaqësoja rrënjët e mia, për të dhënë një shembull për brezat e rinj. E mora vendimin ta përfaqësoj Kosovën për të qenë pikë reference dhe shprese për të rinjtë”, ka thënë Berisha.