Sport

Lewandowski përballë Messit e Ronaldos në garën për çmimin e lojtarit më të mirë të FIFA-s

Lewandowski përballë Messit e Ronaldos në garën për çmimin e lojtarit më të mirë të FIFA-s
 

Është radha e polakut Robert Lewandowski që të përpiqet për të ndaluar Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon të fitojnë çmimin e lojtarit më të mirë të FIFA-s. Sulmuesi i Bayern Munichut u bashkua me dy lojtarët më të dekoruar të kohëve të fundit – Messin e Ronaldon - në listën e ngushtë të tre futbollistëve që konkurrojnë për më të mirin e shpallur nga Federata Ndërkombëtare e Futbollit. Lista e ngushtë është publikuar të premten nga FIFA.

Golat e Lewandowskit e udhëhoqën Bayernin drejt suksesit të jashtëzakonshëm që e arriti këtë vit, triumfit në Ligën e Kampionëve, Bundesligë, Kupën e Gjermanisë dhe Superkupën e Evropës. Një prej 55 golave të Lewandowskit sezonin e kaluar ishte në fitoren e thellë të Bayernit, 8:2, kundër Barcelonës në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Dhe pikërisht janë golat dhe trofetë e fituar nga Bayerni që mund ta shtyjnë Lewandowskin të marrë këtë çmim prestigjioz të ndarë nga FIFA.