Sport

Grosjean “pa vdekjen” me sy

Grosjean “pa vdekjen” me sy
Foto: AP
 

Piloti i Formula 1, Romain Grosjean, thotë se mendimi për fëmijët e tij e frymëzoi atë që të largohej dhe shpëtonte nga bolidi i tij që digjej pas një përplasjeje të tmerrshme në garën për Shpërblimin e Madh të Bahrejnit të dielën. Incidenti ndodhi në kthesën e tretë të xhiros së parë ndërsa Grosjean u përplas në barriera pas kontaktit me bolidin e pilotit Daniil Kvyat. Francezi Grosjean tha se ai “pa vdekjen duke ardhur”, pasi bolidi u nda në gjysmë dhe u përfshi menjëherë nga flaka. Pamjet dramatike të drejtpërdrejta treguan se francezi u hodh nga rrënojat e djegura të bolidit dhe tha se ishin në pyetje vetëm 28 sekonda para se të vdiste. Më pas, ai u dërgua në spital që të trajtohet për djegie të duarve. Skuderia Haas ka konfirmuar se Grosjean u lirua nga spitali të mërkurën dhe do të qëndrojë në këtë vend për të marrë trajtim privat për djegiet e tij. Duke folur për aksidentin, Grosjean thotë se shumë gjëra i kaluan nëpër mend ndërsa ishte ulur në rrënojat e bolidit, përfshirë këtu edhe Niki Laudan - një ish-pilot i Formula 1 që pësoi djegie të rënda pas një përplasjeje gjatë garës për Shpërblimin e Madh të Gjermanisë në vitin 1976.

“Mendova se nuk ishte e mundur të përfundoja ashtu, jo tani. Nuk mund ta përfundoja historinë time në Formula 1 në atë mënyrë. Mendova për fëmijët e mi dhe i thashë vetes që duhej të dilja jashtë. Unë vura duart në zjarr, kështu që qartë e ndjeva djegien e tyre”, thotë Grosjean. “Unë kisha më shumë frikë për familjen dhe miqtë e mi, padyshim fëmijët e mi që janë burimi im më i madh i krenarisë dhe energjisë, sesa për veten time në fund të fundit. Unë mendoj se do të më duhet punë psikologjike, sepse unë me të vërtetë pashë vdekjen duke ardhur”.