Sport

Viti i harruar i Maradonas te Sevilla

Viti i harruar i Maradonas te Sevilla
 

Argentinos Juniors, klubi i tij i parë, e ka quajtur stadiumin e vet me emrin e tij. Në Boca Juniorsin e tij të dashur, ku ai luajti në dy periudha dhe mban një pozitë ekzekutive, tifozët ende e thërrasin emrin e tij. Në Evropë ai mbahet mend për transferimin e tij dhe thyerjen e rekordit botëror kur kaloi te Barcelona dhe më pas kalimin te Napoli, ku ai u bë një fitues i Kupës së Botës dhe një legjendë e klubit, shkruan Sky Sports.

Por para se të kthehej në Argjentinë, Diego Armando Maradona kishte një ndalesë të fundit në aventurën evropiane. Është sezoni i tij i harruar. Fundjava e tij e humbur. Është historia e Maradonas në Sevilla. Koha e tij në Andaluzi përshkruhet në mënyrë rutinore si e harruar dhe është e lehtë të kuptohet pse një sezon që nuk solli asnjë trofe mund të injorohet. Këtu nuk kishte lavdi, por kishte shpresë. Ndërsa Maradona u fut brenda në zhveshtore, ai këndoi se Sevilla ishte kampione. Ishte fantazi. Titulli i vetëm kishte ardhur gati gjysmë shekulli më parë. Klubi nuk kishte qenë në katër të parët për më shumë se 20 vjet. Por kishte një precedent. Napoli nuk kishte qenë kurrë kampion i Italisë dhe Maradona ia kishte siguruar dy tituj kampioni atje. Sevilla ishte një qytet tjetër jugor me dizajnë për ndryshimin e rendit natyror. Maradona po kthehej nga një suspendim prej 15 muajve për përdorimin e kokainës, por ai ishte vetëm 31 vjeç. Kishte kohë për një kapitull tjetër të lavdishëm dhe ai ishte duke u ribashkuar me Carlos Bilardon, trajnerin e Sevillas dhe njeriu që kishte udhëhequr Argjentinën në triumfin e Kupës së Botës në vitin 1986. Këtë herë nuk funksionoi, por vetëm pas një sezoni kaotik në të cilin Maradona i adhuroi shokët e tij të skuadrës dhe tërboi shefat e tij. Ishte një përrallë e luftërave me dema dhe e mashtrimeve me topa, detektivëve privatë dhe ahengjeve publike. Dhe, një paraqitje e shkurtër të asaj magjie të vjetër të Diegos.