Sport

Manchesteri do të paguajë katërfish më shumë për ta kthyer Januzajn nga Sociedadi

Manchesteri do të paguajë katërfish më shumë për ta kthyer Januzajn nga Sociedadi
 

Para më shumë se tre vjetësh, Manchester Unitedi e shiti sulmuesin e krahut, Adnan Januzaj, te skuadra nga La Liga, Real Sociedad. Atëbotë, klubi spanjoll pagoi 8.5 milionë euro dëmshpërblim për kartonin e tij, kurse Manchester Unitedi në marrëveshje futi një klauzolë që mundësonte kthimin e Januzajt në “Old Trafford”. Dhe, pikërisht këtë klauzolë, klubi nga Premier League po synon ta shfrytëzojë për ta kthyer Januzajn në radhët e veta gjatë miniafatit kalimtar të janarit. Mirëpo, klauzola është hiç më pak se 35 milionë katërfish më e madhe se dëmshpërblimi që e pati paguar Sociedadi për transferimin e Januzajt, ka shkruar e përditshmja spanjolle “Don Balon”. Trajneri i Manchester Unitedit, Ole Gunnar Solskjaer, po kërkon me ngulm transferimin e një sulmuesi të krahut dhe beson se Januzaj është i duhuri për shkak se më herët ka qenë pjesë e këtij klubi dhe ka përvojë në Premier League.

“Manchester Unitedi është i vendosur për ta transferuar një sulmues krahu, dhe Adnan Januzaj shihet si zgjidhja e duhur për Solskjaerin. Mirëpo, për ta kthyer Januzajn, Manchesteri duhet ta aktivizojë klauzolën në vlerë prej 35 milionë eurosh”, ka shkruar e përditshmja spanjolle. “Januzaj vitet e fundit është shndërruar në yll te Sociedadi, gjë që ka tërhequr vëmendjen jo vetëm te Manchester Unitedit, por edhe shumë skuadrave të tjera të Evropës”.