Sport

Trepça e fiton dramën në Gjakovë

Trepça e fiton dramën në Gjakovë
 

Basketbollistët e Trepçës kanë regjistruar edhe fitoren e dytë rresht në Superligën e Kosovës në basketboll pasi kanë triumfuar me rezultat të ngushtë në udhëtim ndaj Vëllaznimit. Ndeshja e luajtur të mërkurën mbrëma në palestrën “Shani Nushi” të Gjakovës është mbyllur me rezultatin 80:76 në të mirë të ekipit mysafir dhe i ka takuar xhiros së tretë.

Për Vëllaznimin, që është kthyer në elitë pas tre vjetësh, kjo është humbja e tretë këtë edicion karshi një fitoreje të regjistruar javën e shkuar. Ndeshja kryesisht ishte e barabartë, por Trepça nisi një shkëputje të vogël në rezultat në minutat e fundit të çerekut të katërt, epërsi që arriti ta mbajë deri në fund të ndeshjes. Amerikani Mojeed Ewuosho ka udhëhequr Trepçën drejt këtij triumfi me 26 pikë të shënuara, derisa kanë kontribuar edhe Kalin Fisher (19), Valdrin Haxhiu (15) e Devin Haygoog (11). Në anën tjetër, Vëllaznimit nuk i ndihmuan tre amerikanët që ishin më të dalluarit në këtë përballje. Cendric Council ndeshjen e mbylli me 27 pikë, Devante Jackson pati 18 pikë, derisa fundori Christopher Hortman regjistroi “double-double” prej 11 pikëve e 13 kërcimeve.