Sport

Kampionia sfidon liderin

Kampionia sfidon liderin

Te Drita janë të vendosur për ta vazhduar ecurinë pozitive këtë edicion, por njëkohësisht synojnë që skuadrës së Ballkanit t’ia shkaktojnë humbjen e parë. Kampionia e Kosovës në futboll do të udhëtojë drejt Suharekës për ta fituar ndeshjen derbi.

Dueli mes Ballkanit dhe Dritës do të zhvillohet të mërkurën (sot) prej orës 14:00 në kuadër të xhiros së shtatë të Superligës së Kosovës. Në fakt, këto dy skuadra janë të vetmet që nuk dinë për humbje këtë sezon. Ballkani është lider me 16 pikë të tubuara, derisa Drita ka tubuar dhjetë pikë dhe ka dy ndeshje më pak të zhvilluara, shkaku i angazhimeve që i kishte në raundet eliminatore të Ligës së Evropës. Në katër ndeshje të luajtura deri më tash, Drita ka tri fitore dhe një barazim, të cilin e regjistroi vikendin e shkuar në derbin përballë Gjilanit, ku luajti pa gola.