Sport

E enjtja e pesë skuadrave shqiptare në Evropë

E enjtja e pesë skuadrave shqiptare në Evropë

Pesë skuadra shqiptare të futbollit, të enjten (sot) do të paraqiten në rrethin e dytë kualifikues të Ligës së Evropës, për të tentuar kualifikimin në raundin e tretë të garës së dytë për nga rëndësia në futbollin evropian. Kukësi, Teuta dhe Laçi do ta përfaqësojnë Shqipërinë në raundin e dytë derisa Shkëndija dhe Renova janë dy ekipet e tjera shqiptare nga Maqedonia e Veriut. Punën më të vështirë prej ekipeve shqiptare në këtë raund e ka nënkampioni i Shqipërisë, Kukësi. Skuadra e Kukësit që në rrethin e parë eliminoi Slavia Sofian e Bullgarisë (2:1), do të përballet me ekipin nga Bundesliga, Wolfsburgun.

Kjo ndeshje luhet në stadiumin “Air Albania” të Tiranës dhe nis në orën 20:00. Një ditë para duelit me Wolfsburgun (të mërkurën), Kukësi ka marrë lajme të mira pasi të gjithë futbollistët dhe stafi kanë rezultuar negativë në testin për koronavirus. Te Wolfsburgu aktivizohet sulmuesi shqiptar Admir Mehmedi që pritet të luajë në këtë ndeshje. Trajneri i Wolfsburgut, Olivier Glasner, ka thënë se e ka pasur të vështirë të shohë ndeshje të Kukësit. Ai ka pranuar se ka arritur të shohë vetëm një ndeshje të Kukësit derisa punën edhe më shumë ia ka vështirësuar ndërrimi i trajnerit te ekipi shqiptar dhe shtyrja e fillimit të kampionatit në Shqipëri.