Sport

Sebastian Vettel po shikon përtej Ferrarit

 

Skuderia nuk fitoi kurrë një titull me të, dhe në pranverë Ferrari njoftoi se nuk do të rinovonte kontratën e tij, duke e zëvendësuar atë me pilotin spanjoll, Carlos Sainz Jr. Kur Sebastian Vettel u transferua nga skuderia e Red Bullit te Ferrari në vitin 2015, shpresa e tij ishte të shtonte edhe titullin e pestë të kampionit në Formula 1.

Por pesë vjet më vonë, Vetteli do të largohet nga skuderia italiane pa arritur asnjë sukses që e kishte imagjinuar pas një vendimi për largim që e zuri në befasi pilotin gjerman, shkruan “New York Times”, transmeton KOHA. Ferrari njoftoi në muajin maj se kishte “vendosur së bashku” me Vettelin për të mos e zgjatur kontratën e tij përtej fundit të këtij sezoni.