Sport

Zamaleku nuk do të luajë derisa koronavirusi të zhduket

Zamaleku nuk do të luajë derisa koronavirusi të zhduket
 

Lojtarët e skuadrës së Premier Leagues të Egjiptit, Zamalek nuk kanë pranuar të rifillojnë stërvitjet dhe të kthehen për të përfunduar sezonin aktual, përveç nëse “gjendet një kurë për koronavirusin”, kanë njoftuar të enjten mediumet e huaja. Aktivitetet e futbollit në Egjipt do të kthehen më 25 korrik, pasi qeveria lejoi ekipet të rifillojnë stërvitjet këtë muaj - përkundër përhapjes në rritje të virusit në Egjipt, me më shumë se 66 mijë raste të konfirmuara. Refuzimi i Zamalekut për të rifilluar sezonin aktual vjen pasi portieri i ekipit, Mohamed Awad zbuloi se ai kishte rezultuar pozitiv me koronavirus pas testit që e kishte bërë më 26 qershor. Kapiteni i klubit, Hazem Emam tashmë ka lëshuar një deklaratë për të njoftuar se Zamaleku nuk e ka ndërmend të vazhdojë garat në ligë.

“Ne nuk do të dalim në fushë para se koronavirusi të mos zhduket dhe të gjendet një kurë për të. Askush nuk mund të na detyrojë të rrezikojmë jetën tonë, veçanërisht pasi shoku ynë i skuadrës, Mohamed Awad doli pozitiv”, thuhet në njoftimin e kapitenit Emam. “Unë dua t'ju informoj se si kapiten i ekipit, shokët e mi të skuadrës nuk do të sakrifikojnë jetën e tyre dhe të anëtarëve të familjes vetëm për të rifilluar ligën dhe u lutem klubit rival Al Ahly dhe njerëzve të tjerë që të na mbështesin”.