Sport

Koronavirusi e detyroi Gosensin ta presë rastin e tij te Gjermania

Koronavirusi e detyroi Gosensin ta presë rastin e tij te Gjermania

Ai e kishte pritur thirrjen. Një sezon fantastik te ekipi nga Serie A, Atalanta, më në fund e kishte tërhequr vëmendjen e seleksionuesit të Gjermanisë, Joachim Loew, i cili kishte udhëtuar në Italinë Veriore në më shumë se një rast për të vlerësuar nëse Robin Gosens mund të jetë përgjigjja për problemin në krahun e majtë te përfaqësuesja gjermane.

Një mbrojtës krahu i majtë, i fuqishëm, që mund të luajë edhe përpara, Gosens, ka qenë një figurë kryesore në ngritjen dhe statusin e Atalantas si ekipi me më së shumti gola të shënuara në Serie A, me 70 sosh në 25 xhiro. Një mbrojtës i fortë me epërsinë për të arritur përpara, Gosens shënoi tetë gola dhe bëri pesë asistime këtë sezon, duke e vendosur veten si një nga emrat kryesorë në përbërjen e parë të trajnerit Gian Piero Gasperini, shkruan DW.