Sport

Debutimi i Haalandit përkrah futbollistëve shqiptarë

Debutimi i Haalandit përkrah futbollistëve shqiptarë
 

Fitim Kastrati po luante si sulmues krahu kur në lojë u inkuadrua një djalosh 15-vjeçar. Për të kishte vlerësime se është një futbollist i talentuar me të ardhme shumë të ndritur. Por kishe edhe plot të tillë që dyshonin nëse ai do të arrinte të realizonte potencialin që i parashikohej.

Thuajse asnjëri nuk kishte besuar se djaloshi i urtë e i tërhequr, pas disa vitesh do të bëhej sensacion i futbollit evropian. I tillë tashmë llogaritet supertalenti norvegjez, Erling Haaland. 19-vjeçari të martën realizoi të dy golat në fitoren e Borussia Dortmundit ndaj PSG-së (2:1) në fazën nokaut të Ligës së Kampionëve. Ai po thyen rekordet një nga një dhe po vlerësohet talenti më i madh i lojës.