Sport

Hapi prapa i Kosovës në futsall

Hapi prapa i Kosovës në futsall
 

Me një fitore e dy humbje i ka përfunduar Kosova kualifikimet për “Euro 2022” në fustall (futboll të sallës). Përfaqësuesja e Kosovës në futsall nuk ia ka dalë të avancojë nga raundi kualifikues dhe kështu ka bërë hap prapa në krahasim me ciklet e kaluara eliminatore. Në fakt, është pritur që Kosova të bëjë hap para në ndeshjet e luajtura gjatë kësaj jave, por ka ndodhur e kundërta.

Kosova ishte pjesë e grupit F, ndërsa ndeshjet i ka luajtur në Tbilisi të Gjeorgjisë. Nisi mirë me fitore 4:2 ndaj Austrisë. Por, më pas pësoi 8:4 nga Gjermania, përfaqësuese që është formuar pak kohë më parë, ndërsa dështimi u kompletua të shtunën mbrëma, kur Kosova pësoi thellë, 6:1, nga Gjeorgjia. Gjeorgjia, si e para, avancoi në fazën grupore të kualifikimeve, ndërsa Gjermania, si e dyta, në raundin e plejofit të kualifikimeve. Kosova si e treta në grup u eliminua, njëjtë si Austria e vendit të katërt, shkruan sot Koha Ditore.