Sport

Kim Rhode synon medaljen e shtatë olimpike në shtatë paraqitje

 

Në vitin 2016, qitësja amerikane Kimberly Rhode arriti një gjë të paprecedentë, duke fituar medalje në gjashtë edicione rresht të Lojërave Olimpike, seri që nisi nga triumfi në "Atlanta 1996", në moshën 17-vjeçare. Dhe 40-vjeçarja nuk e ka ndërmend të ndalet.

Ajo po shënjestron medaljen e shtatë rresht në Lojërat Olimpike të vitit 2020 në Tokio dhe po shikon edhe përtej kësaj, synimi përfundimtar është triumfi në Los Angeles në vitin 2028, përcjell Koha Ditore shkrimin e Olympic.org.