Sport

Kahni do ta drejtojë Bayernin nga viti 2022

 

Kampioni i Gjermanisë në futboll, Bayern Muencheni, të premten ka njoftuar për ndryshimet e bëra në udhëheqjen e klubit. Ish-kapiteni, Oliver Kahn, do të kthehet vitin tjetër në klub si anëtar i bordit, përpara se të marrë rolin e presidentit dhe të shefit ekzekutiv në vitin 2022. Udhëheqësi aktual i klubit, Uli Hoeness, ka konfirmuar largimin e tij.

Hoeness po largohet nga Bayerni pas gati gjysmë shekulli si lojtar, drejtor i përgjithshëm dhe president. Hoenessin në rolin e presidentit deri në vitin 2022, kur do të vijë Kahn, do ta zëvendësoj Karl-Heinz Rummenigge, transmeton Koha Ditore shkrimin e Reuters.