Përfshirja në Lojërat Olimpike ka hapur dyert për komunitetin e “break dansingut”

Përfshirja në Lojërat Olimpike ka hapur dyert për komunitetin e “break dansingut”

25 August 2019 15:52

Rusët e “Break dance” këto ditë, nuk e di se sa të lehtë e kanë.

Sergey Chernyshev, 39-vjeçar, po rikujtonte së fundi se si kishte nisur si i ri të merrej me "break dance" në Voronezh. Ishte në mesin e viteve 1990-ta, para se interneti të zvogëlonte botën dhe qyteti i tij prapë dukej një botë larg nga kultura e hip-hopit.

Shenjat e vetme të jetës të Chernyshevit në atë kohë ishin video-kasetat që i vinin nga Perëndimi.

"Dikush merrte kasetën nga jashtë dhe ne bënim kopje", rrëfen Chernyshev. "Ne merrnim diçka nga një video, një pjesë tjetër nga një video tjetër dhe kështu mësuam të vallëzonim".

Gjërat kanë ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme, një pikë që Chernyshev mund të ilustroj sot vetëm duke bërë me gisht te dhoma e të birit të tij 18-vjeçar, që po ashtu ka emrin Sergey, i cili garon në gara të "break dance" me nofkën "Bumblebee"... (Më gjerësisht lexoni në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme