Sport

Braziliani Elkeson bëhet i huaji i parë që do të luajë për Kinën

Braziliani Elkeson bëhet i huaji i parë që do të luajë për Kinën

Braziliani Elkeson do të bëhet futbollisti i parë pa prejardhje kineze që luan për përfaqësuesen e Kinës.

Federata e Futbollit të Kinës e ka regjistruar atë për eliminatoret e Azisë për Botërorin 2022 që nisin muajin e ardhshëm. Edhe Konfederata e Futbollit të Azisë ka njoftuar për përfshirjen e Elkesonit në përfaqësuesen e Kinës, në faqen e saj zyrtare, shkruan Reuters, transmeton “Koha Ditore”. Me këtë i është dhënë fund javëve të spekulimeve se 30-vjeçarit i është dhënë shtetësia dhe se ai do të jetë pjesë e përfaqësueses së Marcello Lippit për eliminatoret e radhës.