Dani Alvesi lojtari i parë në botë që fiton 40 trofe

Dani Alvesi lojtari i parë në botë që fiton 40 trofe

08 July 2019 11:11

Alves është bërë lojtari i parë në botë që ka fituar 40 trofe.

Me fitoren e Brazilit të shtunën ndaj Perusë (3-1), braziliani arriti të thyejë një rekord që askush nuk e ka bërë më herët, transmeton kp.

Ai ka fituar tri herë Ligën e Kampionëve, dy herë Europa Ligën, katër herë Supërkupen, tri herë Kupën e Botes, një herë Seria A, një herë Kupën e Italisë, gjashtë herë La Ligën, pesë herë Supërkupen e Spanjës, pesë herë Kupa Del Rey, dy herë Ligue 1, dy trofe të kampionëve, një herë kupën e Frances, një herë kupën e La Ligës, dy herë kupën e konfideratava dhe dy herë kupën e Amerikës.

Lojtarit i mungon vetëm Kupa e Botës, por Dani Alves nuk njeh kufij, ndoshta mund t’ia dalë ta fitojë trofeun më të rëndësishëm në futbollit pas një viti.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme