Wimbledon, kampionia në fuqi Kerber eliminohet Foto: Reuters

Wimbledon, kampionia në fuqi Kerber eliminohet

04 July 2019 21:19

Kampionia në fuqi Angelique Kerber është eliminuar në rrethin e dytë të turneut Grand Slam të tenisit Wimbledon.

Kerber të enjten është mposhtur nga tenistja e 95-të në botë, amerikanja Lauren Davis me 2:1 në sete (2:6, 6:2 dhe 6:1), transmeton Koha Ditore.

Gjermanja ndonëse fitoi setin e parë, u mposht bindshëm në dy setet tjera. Kerber vitin e kaluar kishte fituar Wimbledonin, duke triumfuar në finale ndaj amerikanes Serena Williams.

Për Kerberin është eliminimi më i hershëm që nga viti 2013. Kjo humbje nënkupton se ajo do të dal nga "Top 10" e renditjes së re botërore.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme