Sport

Shaqiri mezi pret të luajë në Beograd

 

Ylli shqiptar i Liverpoolit, Xherdan Shaqiri, mezi pret të luajë në Beograd muajin e ardhshëm në vizitën e parë në Serbi që kur festoi me shqiponjë në Botëror.

Reprezentuesi i Zvicrës ishte gjobitur me 10 mijë franga nga FIFA për “sjellje josportive” pasi kishte festuar me shqiponjën dykrenore ndaj Serbisë në momentin e golit të fitores në fund të takimit. Kështu shkruan prestigjiozja “The Guardian” në një artikull të së enjtes për yllin kosovar. “Shaqiri ishte i lindur në qytetin e Kosovës, Gjilan, dhe barti flamurin e Kosovës në këpucët e ndeshjes së Grupit E, duke nxitur reagim të Federatës së Futbollit të Serbisë”, thuhet më tej në këtë artikull.