“Intelektualët” lëshohen në fyerje të rënda

“Intelektualët” lëshohen në fyerje të rënda

26 September 2018 09:23

Provokimet e ndërsjella ndërmjet tifozëve të Dritës dhe të Gjilanit, nisën qysh pas hedhjes së shortit për këtë edicion në Superligën e Kosovës në futboll. Por ato kanë prekur fundin të martën, pak ditë para derbit më të zjarrtë në futbollin e Kosovës.

Luftën e fjalëve të martën e nisën tifozët e Dritës "intelektualët", ndërkohë që shpejt u kundërpërgjigjën edhe ata të Gjilanit "skifterët", shkruan sot Koha Ditore.

Derbi i qytetit të Gjilanit dhe i futbollit të Kosovës do të zhvillohet të dielën (15:30) në Gjilan, në stadiumin që "intelektualët" e quajnë "Selami Osmani - Bezi", kurse "skifterët" "Agim Ramadani - Katana". Zyrtarisht stadiumi njihet si i qytetit.

Vendase do të jetë skuadra e Gjilanit dhe sipas rregullit, tifozëve të saj do t'i takojë tribuna kryesore e stadiumit.

Por jashtë stadiumit të dyja grupet janë të barabarta e të lira, dhe këtë liri e kanë keqpërdorur, duke fyer rëndë njëra-tjetrën.

"Intelektualët" në postimin e tyre në Facebook thanë se do të luajnë kundër skuadrës "që ka tentuar ta trashëgojë historinë e ekipit të shkijeve, pra nga klubi që ka ADN-në në Serbi", duke iu referuar ekipit "Cërvena Zveda" nga Gjilani që ka funksionuar deri pak para çlirimit të Kosovës. (Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme