Gratë dominojnë në Grammy 2019

Gratë dominojnë në Grammy 2019

07 December 2018 18:00

Artistet femra që janë lënë anash në ceremoninë e shpërblimeve në Gjermani vitin e kaluar, po bëjnë rikthim për çmimet e këtij viti, duke dominuar në kategorinë kryesore.

Të premten Akademia e Regjistrimit ka shpallur nominime për albumin e vitit, këngën e vitit dhe artistin me të mirë të ri , në “ CBS This Morning “ me ndihmën e Shawn Mendes, Janelle Monáe, Alessia Cara dhe Zane Lowe nga Apple Music.

Njoftimi i planifikuar për të mërkurën u vonua, për të akomoduar shërbime përkujtimore për ish-presidentin e ndjerë George H.W. Bush, transmeton Koha.net.

Raperi Kendrick Lamar udhëhoqi nominimet me tetë nyje për punën e tij si producent ekzekutiv i këngës "Black Panther". Drake kishte shtatë nominime për albumin e tij të pestë në studio, "Scorpion".

Këtë vit, pesë nga tetë kandidatët për albumin e vitit janë gra: Cardi B, Brandi Carlile, Janelle Monae, H.E.R dhe Kacey Musgraves. Neil Portnow shefi ekzekutiv i Akademisë së Regjistrimit, duke tërhequr vëmendjen tha se gratë duhet ta "hapin ceremoninë".

Kujtojmë se janë dy shqiptaret Dua Lipa dhe Bebe Rexha që poashtu dominojnë në Grammy.

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme