Ushqimet që japin efekte negative nëse i konsumoni në kohën e gabuar Foto: Ilustrim

Ushqimet që japin efekte negative nëse i konsumoni në kohën e gabuar

16 July 2019 23:30

Sipas një studimi, shumë ushqime mund të japin efekte negative nëse ato përdoren në kohën e gabuar.

Një renditje të këtyre ushqimeve që konsumohen në kohën e gabuar është publikuar nga “Bright Side”.

Bananet

Bananet janë një frut mjaft i mirë për të nisur mëngjesin. Megjithatë nëse ato konsumohen me stomakun bosh do të shkaktonin ulje të energjisë suaj. Ato duhen ngrënë në orën 10 të paradites dhe jo në orën 8.

Kafja

Një filxhan kafe është e nevojshme për të nisur ditën, por është e dëmshme nëse përdoret në orët e para të mëngjesit. Diçka e tillë ndodh sepse trupi prodhon kortizol pasi ju zgjoheni dhe ky proces nuk duhet prishur.

Orizi

Orizi është më i shëndetshëm nëse përdoret në drekë sepse metabolizmi juaj funksionon më shpejt në ato orë.

Sheqeri

Ndonëse duhet të qëndroni gjithnjë larg sheqerit dhe ushqimeve që e përmbajnë, ndonjëherë nuk mund ti rezistoni tundimit. Ato duhen përdorur pas vaktit të të ngrënit.

Qumështi

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një gotë qumësht në mëngjes, por ai është i vështirë për t’u tretur në orët e para të ditës. Do të ishte më e shëndetshme nëse përdoret në mbrëmje përpara se të flini.

Mishi

Mishi është një burim i shkëlqyer i proteinave dhe vitaminës B, por e rëndon sistemin tuaj tretës. Prandaj është e nevojshme të mënjanoni përdorimin e tij përpara mbrëmjes. Mishi duhet ngrënë 3 orë përpara se ju të shtriheni për të fjetur.

Arrat

Arrat përmbajnë kalori dhe yndyra të nevojshme për trupin e njeriut, por nëse i përdorni më tepër seç duhet do të shkaktonin probleme të tretjes dhe do prishte regjimin e gjumit. Ato duhen përdorur në mëngjes ose midis vakteve./mapo

Komentet

Shto koment

Të ngjashme