Lifestyle

Studimi: Deri në 25 filxhanë kafeje në ditë, asnjë pasojë për zemrën

 

Jeni të “dashuruar” pas një filxhani kafeje, saqë nuk arrini dot të frenoni veten për konsum të përditshëm? Mos u shqetësoni! Cilido që konsumon deri në 25 filxhanë kafeje në ditë duhet të mbetet i sigurtë se nuk ka për të pasur asnjë pasojë për zemrën, të paktën siç thuhet në një studimi të fundit.

Shumë studime të mëparshme sugjeronin se kafeja rëndon gjendjen e arterieve, duke i ngurtësuar ato aq sa të shtojnë presionin e gjakut në zemër, madje duke shtuar edhe gjasat për një atak kardiak, ndaj dhe kafedashësit ishin paralajmëruar të kufizonin konsumin, transmeton tch.