Njeriu më i pasur i botës i zoton 10 miliardë dollarë për luftimin e ndryshimeve klimatike

Njeriu më i pasur i botës i zoton 10 miliardë dollarë për luftimin e ndryshimeve klimatike

18 February 2020 08:26

Pronari i “Amazon”, Jeff Bezos, i ka zotuar dhjetë milliard dollarë, për të ndihmuar në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Bezos, që vlerësohet të jetë njeriu më i pasur i botës, ka thënë se paratë do të përdoren për financimin e punës së shkencëtarëve, aktivistëve si dhe grupeve tjera.

“Dua që të punoj bashkë me tjerët, për t’i fuqizuar mënyrat e njohura si dhe për të hulumtuar mënyra të reja për ta luftuar ndikimin shkatërrimtar të ndryshimeve klimatike”.

Përmes llogarisë së tij në “Instagram”, Bezos ka thënë paratë e këtij fondi do të fillojnë të shpërndahen gjatë verës, raporton BBC, transmeton Koha.net.

Bezos vlerësohet se ka një pasuri neto në shumë prej më shumë se 130 miliard dollarësh, kështu që zotimi përfaqëson gati tetë për qind të pasurisë së tij.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme