Del në ankand pistoleta që vrau veten Van Goghu

Del në ankand pistoleta që vrau veten Van Goghu

04 April 2019 11:23

Një ankand në Paris, ka njoftuar se do ta vendosë edhe pistoletën që besohet ta ketë përdorur piktori Vincent Van Gogh, për ta vrarë veten.

Siç raporton AP, kjo përshkruhet si një ndër pistoletat më të famshme të botës së artit. Është e kalibrit 7mm, dhe do të dalë në ankand më 19 qershor, transmeton Koha.net.

Revolja u zbulua më 1960 në një fshat në Francë, Auvers-sur-Oise, ky besohet se Gogh-u kishte qëlluar veten për vdekje në krah, më 1890. Ai ka vdekur dy ditë më vonë pasi qëlloi veten.

Image

© KOHA

Komentet

Shto koment

Të ngjashme