16 vjeçja Greta Thunberg nominohet për çmimin Nobel për Paqe

16 vjeçja Greta Thunberg nominohet për çmimin Nobel për Paqe

14 March 2019 12:30

Greta Thunberg, themeluese e lëvizjes “Youth Strike for Climate”, është nominuar për çmimin Nobel për Paqe, vetëm një ditë para aksionit më të madh global për ndryshimet klimatike.

Thunberg, 16 vjeçare, e nisi e vetme një protestë në muajin gusht në Suedi, por që prej atëherë ajo ka inspiruar nxënës e studentë në të gjithë botën.

Greva e të Rinjve për Klimën fton nxënësit që çdo të premte të bojkotojnë mësimin dhe të protestojnë për ndryshimet klimatike, transmeton ksp.

Deputeti socialist norvegjez, Freddy Andre Ovstegard, deklaroi se veprimi i Thunberg është një kontribut i madh për paqen. “Ne e kemi nominuar Greta Thunbergun sepse nëse ne nuk bëjmë asgjë për ndryshimet klimatike, kjo do të bëhet shkaktare për luftë, konflikte dhe refugjatë”, tha ai.

Përmes Twitterit, Greta u shpreh falënderuese për nominimin e saj. “Jam shumë e nderuar dhe mirënjohëse për këtë nominim. Nesër ne do të bojkotojmë mësimin për të ardhmen tonë. Dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë derisa të jetë nevoja”, shkroi ajo.

Bojkotimi i mësimit, ndryshe si greva apo protesta për ndryshimet klimatike, pritet të ndodhë në 1,659 qytete në 105 vende të ndryshme të botës, duke përfshirë qindra mijë nxënës e studentë.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme