LAJMET E MBRËMJES

Blinken: Kosova dhe Bosnja, në qendër të shqetësimeve tona

Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

Pas sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, edhe sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, shprehu shqetësimin për rritjen e tensioneve në Ballkanin Perëndimor. Në margjinat e takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, Blinken ka folur edhe për tensionet në veriun e Kosovës, dhe ka theksuar se Kosova dhe Bosnja kanë qenë në qendër të shqetësimeve prejse e ka marrë mandatin

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka thënë të mërkurën se Ballkani e veçmas Kosova dhe Bosnjë-Hercegovina, ka qenë në qendër të shqetësimeve kur e ka marrë mandatin dhe ka theksuar vendosmërinë për të mos lejuar një konflikt të ri në rajon.

Qëndrimin e ka shprehur në ditën e dytë të takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s në Bruksel, kur është diskutuar edhe për tensionet në Ballkanin Perëndimor.