LAJMET E MBRËMJES

Bislimi: Pa nënshkrim s’nis zbatimi i marrëveshjeve

Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

“Në agjendë ka qenë si pikë (diskutimi për draftin e Asociacionit v.j.). I kemi treguar Lajçakut se kemi pozicion të qartë, siç e ka thënë kryeministri më 26 tetor. Jemi të gatshëm ta pranojmë dokumentin në plotëni, të nënshkruajmë së bashku me dy dokumentet e tjera”, ka thënë zëvendëskryeministri Bislimi. “Nuk mund të nisë puna pa nënshkrim, pasi duhet garanci që kemi marrëveshje valide, e cila pastaj krijon obligime edhe për palën tjetër”

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka thënë të enjten se në takimin me të dërguarin e Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, nuk është diskutuar për draftstatutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, pasi, siç ka thënë ai, pozicioni i Kosovës është bërë i qartë që më 26 tetor nga kryeministri Albin Kurti, në takim me liderët evropianë.

Kryenegociatori i Kosovës, Besnik Bislimi, dhe ai i Serbisë, Petar Petkoviq, u takuan veç e veç me Lajçakun gjatë ditës në Bruksel, por nuk pati një takim të përbashkët mes tyre.