LAJMET E MBRËMJES

Tuppurainen: Në vjeshtë mund të shohim rezultate në liberalizimin e vizave

Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

“Jam optimiste që ne do të vazhdojmë përpara në këtë çështje (liberalizimin e vizave v.j.) dhe besoj se në muajt vijues, ndoshta këtë vjeshtë, duhet të shohim rezultate pozitive. Po ashtu ne mbështesim edhe anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës”, ka thënë ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane, Tytti Tuppurainen

Autoritete të Irlandës dhe të Finlandës kanë dhënë zotimin për ta mbështetur Kosovën gjatë procesit të liberalizimit të vizave, e edhe për anëtarësimin në Këshillin e Evropës.

Këtë e kanë bërë të hënën gjatë vizitës në Prishtinë ministrja e Finlandës për Çështje Evropiane dhe Drejtimin e Pronësisë, Tytti Tuppurainen, dhe ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane të Irlandës, Thomas Byrne.