Shteti serb financon dokumentarin për betejën e humbur në Koshare

Shteti serb financon dokumentarin për betejën e humbur në Koshare

26 January 2018 10:32

Po mblidhen të dhëna për një dokumentar, i cili do të fokusohet në betejat e Koshares dhe Pashtrikut, në vitin 1999, të cilën ushtria serbe e humbi në përballje me UÇK-në.

Gjenerali në pension i Ushtrisë Jugosllave, Dragan Zhivanoviq, dhe koloneli Dushko Shlivançanin, të cilët janë akuzuar, por e kanë mohuar të kenë qenë përgjegjës për krime lufte gjatë konfliktit në Kosovë, do të shërbejnë si konsulentë jozyrtarë për dokumentarin me tre pjesë, u lajmërua të enjten, transmeton KultPlus.

Dokumentari mbi betejat në Koshare dhe Pashtrik në vitin 1999 po prodhohet nga Ministria Serbe e Mbrojtjes dhe televizioni publik RTS.

“Oficerët po merren në pyetje për filmin, por në një farë mënyre ata janë gjithashtu konsulentë ekspertë,” tha regjisorja e dokumentarit, gazetarja e RTS Sllagjana Zariq, në një konferencë shtypi në Beograd.

Beteja në postën ushtarake të Koshares u zhvillua midis Ushtrisë Jugosllave dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga 9 prilli deri më 10 qershor 1999.

Luftimet në malin Pashtrik, në kufirin midis Kosovës dhe Shqipërisë, vazhduan nga 26 maji deri më 14 qershor të të njëjtit vit, shkruan Balkan Insight.

E pyetur nga BIRN për koston e dokumentarit, regjisorja Zariq tha se realizimi do të bëhet me ndihmën e forcave të armatosura serbe, ndërkohë që intervistat nuk kushtojnë asgjë.

Shlivançanin tha se pyetja e BIRN-it në lidhje me koston “e zemëroi atë” dhe ai nuk iu përgjigj pyetjes pasardhëse në lidhje me padinë penale të ngritur kundër tij nga HLC-ja.

Dokumentari prej tre pjesësh do të shfaqet për herë të parë me rastin e 20 vjetorit të betejës në Koshare më 9 prill 2019.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme