Kulturë

“Everything Everywhere All at Once” kryeson për “Oscars 2023” me befasi

OSCAR
“Everything Everywhere All at Once” me 14 nominime është në krye të listës për “Oscars 2023”
 

Epika aksion “Multiverse” dominon në listën e ngushtë, përderisa “All Quiet on the Western Front” dhe “The Banshees of Inisherin” janë nominuar secili me nëntë kategori. “Tár” dhe “Top Gun: Maverick” janë, po ashtu, pretendues në kategorinë kryesore

Komedia e zhanrit aksion “Everything Everywhere All at Once”, me Michelle Yeoh si pronare lavanderie që lufton me të ligën duke u lidhur me versione të ndryshme të vetvetes në universe paralele, kryeson listën e nominimeve për çmimet “Oscar” të këtij viti.

Nuk ka dyshime se Yeoh dhe pjesa tjetër e ekipit të filmit “Everything…” Jamie Lee Curtis, Stephanie Hsu dhe Ke Huy Quan, i meritojnë nominimet në kategoritë për filmin më të mirë, çmimin për regjisorin më të mirë (për Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert), çmimin për dizajn kostumesh, montazh, këngë origjinale e muzikë më të mirë origjinale