Kulturë

Alban Ukaj rikthehet në Cannes: Kjo është ëndërr e shumicës së aktorëve

Alban Ukaj në Sarajevë, gjatë xhirimeve të serialit “Kotlina” të Danis Tanoviqit

Alban Ukaj si aktor ka arritur atë që e konsideron ëndërr për shumicën e kolegëve të tij: të kthehet në Festivalin e Cannes. Ukaj do të jetë në edicionin e 75-të të atij që njihet si Festivali i festivaleve pasi luan në “Tori and Lokita” të vëllezërve Jean-Pierre dhe Luc Dardenne, filmi i cili është në konkurrencë zyrtare të ngjarjes që sivjet mbahet nga 17 deri më 28 maj. Sikurse sivjet, Ukaj qe në Cannes po me një projekt kinematografik të vëllezërve Dardenne më 2008 kur së bashku me aktoren Arta Dobroshi luanin në filmin “Heshtja e Lornës”.

 

“Tori and Lokita” është titulli i filmit të mjeshtërve, Jean-Pierre dhe Luc Dardenne, i cili garon për “Palmën e Artë”. Aty luan edhe Alban Ukaj dhe qe “Heshtja e Lornës”, po ashtu, e vëllezërve belgë, me të cilin Ukaj më 2008 shkeli tapetin e kuq të atij që njihet si Festival i festivaleve. “Të jesh në Cannes për herën e dytë në konkurrencë zyrtare është ëndërr e shumicës prej aktorëve. Jam i emocionuar dhe jashtë mase i lumtur që do ta shohim filmin së bashku me të gjithë ekipin dhe me, siç kam dëshirë t’i quaj unë, dy regjisorët që kanë bërë histori në botën e kinematografisë”, ka thënë Ukaj për KOHË-n pak orë pasi u shpall lista e garës zyrtare të Festivalit të Filmit në Cannes

Alban Ukaj si aktor ka arritur atë që e konsideron ëndërr për shumicën e kolegëve të tij: të kthehet në Festivalin e Cannes. Ukaj do të jetë në edicionin e 75-të të atij që njihet si Festivali i festivaleve pasi luan në “Tori and Lokita” të vëllezërve Jean-Pierre dhe Luc Dardenne, filmi i cili është në konkurrencë zyrtare të ngjarjes që sivjet mbahet nga 17 deri më 28 maj. Sikurse sivjet, Ukaj qe në Cannes po me një projekt kinematografik të vëllezërve Dardenne më 2008 kur së bashku me aktoren Arta Dobroshi luanin në filmin “Heshtja e Lornës”.

“Pas 13 vjetësh pata prapë nderin dhe fatin të punoj me vëllezërit Dardenne. Për mua, puna me ta është një shkollë e posaçme para kamerës”, ka thënë Ukaj, i cili këto ditë po qëndron në Kosovë për xhirimet e projektit kinematografik “Era” nën regji të Parta Kelmendit. Si ëndërr e ka përshkruar Ukaj të qenët për herë të dytë në Cannes.