Shyqri Nimani përgatit dokumentar për arkitektin e mesjetës Andrea Durrsakun

Shyqri Nimani përgatit dokumentar për arkitektin e mesjetës Andrea Durrsakun

07 June 2017 13:53

Artisti Shyqri Nimani është në përgatitje të dokumentarit mbi arkitektin dhe skulptorin e mirënjohur shqiptar të mesjetës Andrea Aleksi Durrsaku (1425-1505), shkruan KultPlus.

Andrea Aleksi Durrsaku, ka vepruar në Dalmaci (Split, Trogir, Zare, Shibenik dhe Ishullin Rab/Arb) dhe në Itali (Ankona dhe Ishujt Tremiti).

Ky artist gjithnjë i ka nënshkruar veprat e tij me krenari se ishte shqiptar nga Durrësi: Andreas Alexius Epirota Durachinus.

Siç tregoi për KultPlus, vetë artisti Nimani, dokumentari pritet të shfaqet shumë shpejt për publikun ndërsa punët po shkojnë mjaftë mirë.

Image

Komentet

Shto koment

Të ngjashme