Kulturë

“Nomadland” me dramën për të sotmen merr “Luanin e Artë”

“Nomadland” me dramën për të sotmen merr “Luanin e Artë”

Një ditë pas premierës dhe pasi mori vëmendjen e kritikës më shumë se çdo film tjetër në garë, regjisorja kineze e cila jeton dhe vepron në SHBA, Chloé Zhao, ka fituar “Luanin e Artë” në Festivalin e Filmit në Venecia me filmin e saj “Nomadland”, një dokumentar në të cilin aktorja Frances McDormand luan të venë që udhëton rreth Amerikës pas krizës ekonomike të vitit 2008. Është cilësuar si dramë poetike për punëtoren emigrante që shpërfaq shoqërinë.

Lista e filmave garues ishte e paparashikueshme deri në ndarjen e çmimeve të shtunën, kur duartrokitjet dhe kritikat për filmin dhanë përshtypje që ai është fituesi. Juria në krye me Blanchett nuk hezitoi.