Kulturë

Vdiq historiani kroat, Ivo Banac

Vdiq historiani kroat, Ivo Banac
Foto: Index.hr

Historiani, politikani dhe shkrimtari, Ivo Banac ka vdekur të marten në moshën 74-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë, kanë bërë të ditur familjarët e tij.

Banac ka qenë profesor emeritus i historisë në Universitetin Yale dhe në atë universitet kishte qenë për dy mandate drejtues i kolegjit Pierson, shkruan portali kroat “Index”, raporton KOHA.