Kulturë

Intervista e Isa Boletinit më 1911 në kohë kolere: S’e dorëzoj kurrë pushkën dhe kamën time

 

“Le Temps” ka botuar, të shtunën e 29 qershorit 1911, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me një intervistë të zhvilluar asokohe me patriotin dhe luftëtarin e shquar shqiptar, Isa Boletinin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Turqi – Kryengritja në Shqipëri