“Përqafimi i fatit” zbërthen anatominë e popullit që shpëtoi hebrenjtë

“Përqafimi i fatit” zbërthen anatominë e popullit që shpëtoi hebrenjtë

Salih Mehmeti Salih Mehmeti 29 January 2020 08:52

Prishtinë, 29 janar – Një sinagogë hebraike në Sarandë dhe një tjetër në Ulpianë mund të jenë më të vjetrat në kontinentin evropian.

Kur Spanja kishte ngritur flamujt e spastrimeve të mëdha, shkulme hebrenjsh “sefardikë” do të gjenin strehë në Arbërinë bregdetare. Burimet historike të kohës flasin sesi Vlora, Berati, Janina e qytete të tjera shqiptare kishin bashkësi hebraike që ishin integruar fare mirë me popullatën vendëse. Në rrethana krejt të ndryshme, familje hebraike do të vendoseshin edhe në Kosovën e sotme, kur kishin nisur punimet për ndërtimin e hekurudhës Mitrovicë-Shkup. Në kohërat më të mira, hebrenjtë përbënin rreth 10 për qind të popullatës së Prishtinës para se ky qytet dhe viset e tjera shqiptare të pushtoheshin nga Serbia.

Me histori të ndërkëmbyera mes të shkuarës dhe të sotmes, me evokime nga familja mbretërore e Zogut, kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe pasardhësve të familjeve shqiptare që kishin strehuar hebrenj që përndiqeshin kudo në Evropë, filmi dokumentar “The Hug of Destiny” (Përqafimi i fatit) ka risjellë subjektin e miqësisë shqiptaro-hebraike duke e shtrirë prapa në histori.

Nën organizimin e Ministrisë së Kulturës, Qendrës Kinematografike të Kosovës dhe “AS FILM”, ky dokumentar 68-minutësh ka pasur premierën e vet të hënën mbrëma në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Regjisori kroat Jakov Sedlar, që ka shkruar edhe skenarin e dokumentarit, ka vlerësuar lart atë çfarë bënë shqiptarët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

(Gjerësisht, sot në “Kohën Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme