Vdes regjisori shqiptar Gjergj Xhuvani

Vdes regjisori shqiptar Gjergj Xhuvani

14 August 2019 15:31

Ka vdekur në moshën 56 vjeçare regjisori shqiptar, Gjergj Xhuvani, raportojnë mediat në Shqipëri.

Xhuvani ishte një regjisor, skenarist, e producent shqiptar. Ai ka ndërruar jetë ditën e sotme në një spital në Romë.

Ai lindi në vitin 1963 në Tiranë, derisa kishte diplomuar më 1986 në Akademinë e Arteve në Tiranë në Degën e Arteve dramatike.

Që nga viti 1986 deri në vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor në shumë filma dhe në vitin 1991 realizoi filmin e tij të parë "Bardhë e zi".

Veprat e tij janë:

Regjisor

Në kërkim të kujt – (2011) telefilm me 5 seri

Lindje, perëndim, lindje – (2008)

I dashur armik – (2004)

Parullat -(2001)

Funeral Business – (1999)

Dashuria e fundit – (1995)

Një ditë nga një jetë – (1994)

E diela e fundit – (1993)

Bardhë e zi – (1991)

Skenarist

I dashur armik – (2004)

Parullat -(2001)

Funeral Business – (1999)

Dashuria e fundit – (1995)

Një ditë nga një jetë – (1994)

E diela e fundit – (1993)

Bardh e zi – (1991)

Producent

Funeral Business – (1999)

Një ditë nga një jetë – (1994)

Aktor

Edhe ne luftuam – (1981) (TV)

Hije që mbeten pas – (1985)

Komentet

Shto koment

Të ngjashme