Artistja e së nesërmes përballë pikëpyetjeve për identitetin e lirinë

Artistja e së nesërmes përballë pikëpyetjeve për identitetin e lirinë

Elvira Berisha Elvira Berisha 16 December 2018 08:25

“Kur u linda nuk kisha emër, mbiemër, nacionalitet, shtetësi, gjini! Unë jam ende ajo që isha dikur! A jam? Plagë të padukshme kanë plasur nën lëkurën time. Kufijtë kanë paralizuar dëshirat e mia”, është pjesë e një vepre që Qëndresë Deda e kishte prezantuar para audiencës sllovene.

Vepra e prezantuar në Lubjanë në fillim të këtij viti ndërthurte shkrimet e saj personale, poezinë e grafitin, në të cilat ajo shtronte pyetje mbi identitetin, lirinë dhe kufizimet që u imponohen njerëzve që jetojnë në shoqërinë e ditëve të sotme.

Me identitetin e “hapësirën utopike”, Deda preokupohet edhe në një vepër të realizuar së fundmi. E titulluar “Care”, kjo vepër ia ka shtuar asaj titullin “Artiste e së nesërmes”.

Deda, fituese e garës së përvitshme që shpërblen artistët e rinj, nuk është krijuese e zakonshme. Kjo gjë është dëshmuar sa herë që ajo është bërë pjesë e ekspozitave solo a kolektive brenda dhe jashtë Kosovës....(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme