Kronikë

Dënohet me gati pesë vite burg shqiptari që planifikonte sulme terroriste në Amerikë

Dënohet me gati pesë vite burg shqiptari që planifikonte sulme terroriste në Amerikë

Fabjan Alameti, shqiptari 21 vjeçar që banonte në New York është dënuar me gati pesë vite burg.

Më herët ai kishte pranuar fajësinë për deklarim të rremë tek Byroja Federale e Hetuese kur u pyet rreth aspiratave të tij për t’iu bashkuar organizatës terroriste Shteti Islamik dhe planin për hakmarrje pas sulmin në një xhami në Zelandën e Re.