Kronikë e zezë

Në Belgjikë arrestohet një grup trafikantësh shqiptarë të kokainës

Në Belgjikë arrestohet një grup trafikantësh shqiptarë të kokainës
 

Identifikohen dhe arrestohen krerët shqiptarë të një grupi që dyshohet se merrej me trafikimin e kokainës nga Amerika Latine në drejtim të Belgjikës, Holandës dhe Gjermanisë. Operacioni ndërkombëtar antidrogë i koduar “ATOS” u krye nga Policia e Shtetit të Shqipërisë, Policia belge dhe ajo gjermane, prej datës 15 dhjetor deri më datën 21 dhjetor, në Shqipëri dhe Belgjikë, ku u sekuestruan 232 kg kokainë dhe u arrestuan gjashtë shtetas shqiptarë.

Si rezultat i hetimeve të përbashkëta u bë i mundur identifikimi i krerëve të këtij grupi dhe në këtë kuadër, prej datës 15 dhjetor deri më datën 21 dhjetor 2020. Të dyshuarit u kapën në Belgjikë dhe u vunë në pranga me akuzën për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve” kryer në bashkëpunim, në kuadër të grupit të strukturuar kriminal. Ata janë shtetasit: Musa Gjikola, 34 vjeç dhe Genti Balliu alias Flamur Balliu, 37 vjeç, banues në Tiranë; Ramazan Rraja, 27 vjeç dhe Fioralb Rraja 24 vjeç , banues në Nikël, Fushë-Krujë; Bledar Pepaj, 29 vjeç, banues në Pukë; Fatmir Xheçuka , 33 vjeç, banues në Laç; K. N. (shtetas lituan) dhe S. C. (shtetas grek). Si dhe shtetasi F. Gj., për të cilin, pas arrestimit, Gjykata ka vendosur gjykimin në gjendje të lirë.