19 perditesime
Kosovë

Rahoveci në gjendje të rëndë, Komuna kërkon përkrahje nga Qeveria

Rahoveci në gjendje të rëndë, Komuna kërkon përkrahje nga Qeveria
16:33

Rahoveci në gjendje të rëndë, Komuna kërkon përkrahje nga Qeveria

Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, ka kërkuar përkrahje urgjente nga Qeveria për shkak të gjendjes së rëndë nga vërshimet.

Latifi ka vizituar disa nga zonat e prekura të kësaj komune derisa thotë se përmbytjet kanë përfshirë shtëpitë, bizneset dhe objektet publike.

“Përmbytjet nga ujërat dhe pasoja kemi në shtëpi banimi, ekonomi familjare, biznese, hapësira dhe objekte publike në Fortesë, Sapniq, Pataqan i Ulët, Ratkoc, Malësi eVogël, Gexhë, Celinë, Xërxë, Retijë, Dejn, Krushë e Madhe, Çifllak, Hoçë e Vogël, Dobidol, Pastasel, Polluzhë, Kramavik etj. Pra, në qytet dhe në shumicën e fshatrave, si pasojë e reshjeve të mbrëmshme dhe erërave të forta kemi: shembje të mureve dhe të dheut në qytetin e Rahovecit, si në: rr.” Milaim n Morina dhe rr. “Mexhit Mustafa” si dhe shembje të murit në rr. “Vëllezërit Frashëri” dhe në disa fshatra”, ka shkruar ai.

Latifi ka bërë me dije se se janë formuar komisione të veçanta që do merren me vlerësimin e dëmeve.

“Me vendimin tim janë formuar komisione të veçanta të vlerësimit, të cilat po regjistrojnë dëmet e mëdha që janë amvisëri, ekonomi të shumta familjare, bujqësi dhe infrastrukturën publike. Po bëjmë krejt çka është e mundshme si komunë, e pas hartimit të raporteve të vlerësimit, do të kërkojmë nga institucionet qendrore në Prishtinë përkrahje direkte për mbulimin e dëmeve”, thuhet tutje në njoftimin e Latifi.

16:14

Tahiri merr vendim për shpallje të gjendjes emergjente në Vushtrri

Për shkak të vërshimeve nga Lumi Silnica, kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, e ka shpallur gjendjen emergjente civile në këtë komunë.

Tahiri ka bërë të ditur se për shkak rritjes së nivelit të ujit nga Lumi Llap e Drenica, që mund të sjellin prurje në Silnicë, është marrë ky vendim.

“Kam urdhëruar rritjen e gatishmërisë maksimale të gjitha ekipeve emergjente komunale. Pikat kritike pritet të jenë vendbanimet përgjatë Lumit ‘Silnica’, Qyteti i Vushtrrisë, Pestova, Prelluzha, Lumi i Madh, Nedakoci”, thuhet në njoftimin e tij.

Ai tutje ka bërë të ditur se janë kontaktuar kryetarët e këtyre fshatrave që të kenë kujdes maksimal gjatë natës.

“Mundësisht të largohen njerëzit dhe makineritë nga ato shtëpi që zakonisht kanë probleme në rast të vërshimeve. Palestra në Samadrexhë është caktuar si vend për strehim në rast nevoje. Po ashtu edhe objektet tjera si shkollat po bëhen gati për këtë qëllim. Janë mobiliziar ekipet në QKMF, Zjarrfikësit dhe Policia. Kërkojmë bashkëpunim e mirëkuptim të qytetarëve në këtë situatë të emergjencës natyrore. Ju lutemi me kujdes maksimal dhe pa panikë”, thuhet tutje.

15:38

Hoti nga Drenasi: Do t’u dalim në ndihmë familjeve që janë dëmtuar nga vërshimet

Si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut të cilat shkaktuan vërshime, rreth 50 persona janë evakuuar nga shtëpitë tyre në komunën e Drenasit. Fshati Dobroshevc është bllokuar, intensiteti i lartë i shiut ka shkatërruar edhe urën e fshatit duke e lënë këtë zonë pa qasje në infrastrukturë. Aty ishte sot edhe kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti i cili tha se do t’iu dalin në ndihmë të gjithë qytetarëve të prekur nga situata e krijuar nga vërshimet.

Hoti tha se të gjitha kapacitetet funksionale janë vendosur në menaxhim të situatës, ku shtoi se fillimisht kanë prioritet jetën e qytetarëve dhe pastaj do të kujdesen që financiarisht t’u dalin në ndihmë atyre që vërshimet ua dëmtuan pronat.

“Po kujdesemi që të intervenojmë aty ku gjendja është më emergjente, ka edhe plot komuna, në rrafshin e Dukagjinit në veçanti që janë në gjendje bukur të vështirë në disa fshatra, por ky fshati që e kemi prapa, Dobroshevci është një pjesë e bllokuar pa mundësi të qasjes në infrastrukturë, besoj që do të bëjmë një zgjidhje shpejtë, të kujdesemi fillimisht për jetën e qytetarëve dhe mandej maksimalisht t’u dalim në ndihmë qytetarëve për të evituar dëmet nga kjo fatkeqësi natyrore që kanë ndodhë”, tha Hoti.

Ai përsëriti se do të themelohet një fond emergjent për t’u dalë në ndihmë familjeve që janë dëmtuar dhe të cilat janë në kushte të vështira ekonomiko-sociale.

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci bëri të ditur se si pasojë e vërshimeve 14 familje janë evakuar nga pronat e tyre ndërkohë fshati Dobroshevc mbetët i pa qasshëm.

“Deri më tani kemi pasur vërshime në disa fshatra në Shtubullovë, Çikatove të re, Poklek ku i kemi evakuuar rreth 14 familje me 47 familjarë. Sot jemi pranë urës në Dobroshevc ku e kemi të bllokuar gjithë fshatin për shkak se ura ka ra si rezultat i prurjes së mëdha të ujit, për shkak të reshjeve, nga ora 11 dhe 12 e natës, sidomos rreth orës 3 dhe 4 reshjeve të mëdha, ka ardhur deri të kjo fatkeqësi natyrore”, tha ai.

Aty Forca e Sigurisë së Kosovës ka dërguar ekipet për t’u dalë në qytetarëve.

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni tha se e kanë ngritur gatishmërinë e njësive të specializuara të FSK-së, që prej datës 6 janar ku është paralajmëruar për vërshime.

Angazhimi i parë i tyre ka qenë në Gjakovë ku kanë evakuuar banorët e rrezikuar për në Aeroportin e Gjakovës.

“Kemi pasur shumë angazhime të tjera në regjionin e fushë Kosovës për shpëtimin dhe evakuimin e disa qytetarëve, guri i zi komuna e Klinës, kemi ndihmuar QKUK0në repartin e Pomologjisë që mos të vërshohet nga ujërat, po ashtu edhe Qendrën e Forenizikës dhe për momentin një ekip është në vlerësim të situatës në regjionin e Vushtrrisë. Në çdo komunë janë dërguar njësitë nga kompania për operacione me civil, janë duke vlerësuar situatën dhe të gatshme që t’u asistojnë institucioneve ku ka nevojë.

Vërshimet në Kosovë kanë filluar javën e kaluar, si pasojë e tyre disa familje janë ngujuar në shtëpitë e tyre ndërkohë janë dëmtuar prona e rrugë në shumë komuna të Kosovës.

15:33

Disa fshatra në Prishtinë mbesin pa ujë të pijshëm

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” ka njoftuar se zonat Vragolia, Henc, Miradi e Ulët, Sllatina dhe Parku i Biznesit aktualisht janë pa furnizim me ujë të pijshëm.

Sipas njoftimit, arsyeja e mosfurnizimit me ujë të konsumatorëve që furnizohen nga stacioni i pompave në fshatin Vragoli, është ndërprerja e energjisë elektrike nga ana e KEDS-it.

“Pasiqë për shkak të vërshimeve në vendin tonë, shumë trafostacione janë në ujë dhe nuk mund të specifikojmë orar të caktuar të rikthimit të furnizimit me ujë , vetëm bazohemi dhe po e përcjellim në vazhdimësi situatën e krijuar deri në stabilizimin e saj”, thuhet në njoftim.

13:49

Uji në Shtrubullovë të Drenasit bllokon rrugët, depërton edhe nëpër shtëpi

Gjendje e rënduar si pasojë e vërshimeve është paraqitur edhe në fshatin Shtrubullobë në Drenas.

Përveç rrugëve të cilat siç shihen edhe në videot dhe fotografitë e dërguara, uji ka depërtuar edhe në shtëpitë e fshatit.

Gjendje e renduar paraqitet edhe në disa komuna tjera.

13:15

Në Dumosh të Podujevës 14 familje bllokohen nga vërshimet

Nga: Nexhat Tovërlani

Reshjet e fundit kanë shkaktuar vërshime edhe në Komunën e Podujevës. Në fshatin Dumosh 14 familje janë bllokuar për shkak që uji ka mbular sipërfaqen e fushave dhe arave prej rrugës “Vëllezërit Podvorica” deri në fshatin Sibofc të Poshtëm. Anëtari i kryesisë së komitetit të këtij fshati, Halit Podvorica, thotë se tash për tash aty mund të kalohet vetëm me automjete.

“Momentalisht gjendja është shumë e vështirë. 14 shtëpi janë mbetë të izoluara, veç me kerre se ndryshe nuk munden me dalë hiç. Krejt fushën çka është prej shtëpive tona ku jemi në rrugën ‘Vëllezërit Podvorica’ e deri në Siboc i Poshtëm e ka marrë uji. Nja 8 shtëpi janë këtu, nja 7-8 janë më poshtë. Secila shtëpi i ka nga 5-6 anëtarë. Fushat e arat i ka marrë krejt ujë deri në Sibofc i Poshtëm”, ka thënë Podvorica.

Ai thotë se ky ujë del nga lumi Dumnica, i cili bashkohet me përrsokat që rrjedhën e kanë nga fshatrat Ballofc, Lladofc e Shakjofc..

“E kemi njoftuar kryetarin edhe drejtorin e Shërbimeve Publike. Kanë thanë dalim, po deri tash nuk kanë ardhë”.

Vërshime ka pasur edhe në fshatin Sibofc i Epërm. Përfaqësuesi i këtij fshati, Fahredin Mahmuti, thotë se lumi Llap ka dalë nga shtrati dhe ka depërtuar edhe në bodrumet e disa shtëpive.

“Po ka vërshime, lumi ka dalë prej shtrati dhe ka krijuar disa probleme e vështirësi nëpër shtëpi çka janë afër, nëpër bodrume ka hy uji. Mbërmë ka filluar të dalë lumi nga shtrati edhe prej orës 1-2 të mëngjesit ka filluar të hyjë nëpër bodrume, po nuk është diçka alarmante”, ka theksuar Mahmuti.

Ai i ka fajësuar bashkëfshatarët se e kanë penguar zgjerimin e shtratit të lumit.

“Problemi është faktori njeri. Kur ishte aksioni për zgjerimin e shtratin të lumit, disa kanë pengua. Sikur të lejonin në nivelin siç është nisur, nuk ishin kanë këto probleme. E kemi një rast te Lagjja e Merxhanëve të Xhamia e vjetër ka filluar të dalë uji mbi asfalt, një rrugë e re, njërën pjesë të trotuari veç e ka heq. Nëse vazhdon ende mundet me prish një pjesë të asfaltit diku nja 20 metra gjatësi. Po, tash veç ka filluar të bie niveli i ujit”, ka thënë ai.

Përfaqësuesi i fshatit Sibofc i Epërm ka thënë se në mëngjesin e sotëm, kryetar i komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi e ka vizituar fshatin.

“Po nuk ka qenë situata që dikush të kërkojë ndihmë”, ka thënë ai. Ndërkohë, në një njoftim të Zyrës për informim, thuhet se pas vërshimeve të shkaktuara gjatë natës dhe sot, si pasojë e reshjeve atmosferike të ditëve të fundit, kryetari Shpejtim Bulliqi, ka vizituar disa nga zonat e vërshuara në Komunën e Podujevës.

Sipas të njëjtit, Bulliqi ka thënë se Komuna e Podujevës ka vendosur në funksion të gjitha kapacitetet e saj, ekipin emergjent të komunës, Shërbimin e Zjarrfikësve dhe Shpëtimit, si dhe kompaninë e kontraktuar për këto raste.

“Të gjithë janë në teren për t’u dalë në ndihmë banorëve të prekur nga vërshimet, në mënyrë që kjo situatë të tejkalohet me pasoja sa më të vogla”, ka thënë Bulliqi.

Në njoftimin e Komunës thuhet se për adresimin e problemeve dhe dëmeve të shkaktuara nga vërshimet, kryetari Bulliqi ka porositur qytetarët që ta shfrytëzojnë edhe platformën e komunikimit “Alo Komuna” në 0800 19 110.

Vërshime ka pasur edhe në fshatrat Lupç e Bellopojë.


KRU “Mitrovica” redukton ujin në fabrikën e Shipolit dhe Vushtrrisë

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Mitrovica” ka njoftuar se si pasojë e reshjeve atmosferike dhe turbullirës së ujit të papërpunuar, ujësjellësi ka reduktuar prodhimin e ujit në fabrikën e ujit në Shipol, ndërsa në  fabrikën e ujit në Vushtrri është ndërprerë tërësisht prodhimi.

Sipas njoftimit, këto veprime janë ndërmarrë me qellim të ruajtjes së cilësisë së ujit dhe mbrojtjen e shëndetit të konsumatorëve.

 

13:07

Shembet një urë në Gjakovë, të prekura nga vërshimet edhe disa fshatra

Një urë tjetër është rrënuar në rrugën “Mit’hat Frashëri” në Gjakovë ndërkaq disa lokacionet anë pësuar dëme materiale si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut e borës.

Kryetari i Komunës, Ardian Gjini së bashku me drejtorin e drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Vehat Hoxhaj kanë vizituar lokacionet më të prekura nga vërshimet si pasojë e reshjeve të shiut dhe borës.

“Zonat me problematikë më të theksuar janë urat si ajo në një rrugën Mit’hat Frashëri në të cilën vetëm ka filluar rrënimi i urës dhe parashihet ndërtimi i urës së re më të lartë dhe më të zgjeruar. Lokacione tjera që u vizituan janë: Duzhnje, Ujz, Rogovë, Rr. “Bujar Roka”, Brekoc. Ekipet e Zjarrfikësve dhe operatorëve janë duke intervenuar në çdo vendbanim ku janë paraqitur probleme”, thuhet në njoftim.

12:58

Shembet ura në Dobroshec

Reshjet e mëdha të shiut që kanë rënë gjatë këtyre ditëve kanë shkaktuar vërshime në disa vende të Kosovës.

Shumë shtëpi e lokale afariste u vërshuan nga uji, por edhe rrugët u bllokuan.

E në fshatin Dritan, ish-Dobroshec të Drenasit është shembur edhe ura shkak i reshjeve atmosferike.

12:55

Në Gjilan evakuohen 15 persona si pasojë e vërshimeve

Në komunën e Gjilanit janë evakuuar 15 persona, ndërkaq kanë qenë 87 kërkesa për ndihmë si pasojë e vërshimeve pas reshjeve të fundit të shiut dhe bores.

Kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur se ka themeluar grupin punues për menaxhimin e situatës, ku pos institucioneve të Komunës, do të jenë të përfshira edhe KRU Hidromorava, Policia e Kosovës dhe FSK.

Ndërkohë, siç bëhet e ditur, në terren që nga e diela kanë qenë në vazhdimësi ekipet e Komunës, të kryesuara nga drejtori për Mbrojte dhe Shpëtim, Sami Spahiu dhe drejtori i Shërbimeve Publike, Naser Korça.

“Nga këto vërshime është vërshuar dhe rrezikuar dje edhe trafostacioni kryesor i qytetit TS 110/KË Gjilani 5 nga vërshimi ujit në ora 11:50, ekipet emergjente kanë vendos pompa uji dhe është shmangur rreziku nga përmbytja totale e këtij trafostacioni me rëndësi të qytetit. Gjithashtu në disa pjesë të qytetit uji pijshëm është ndërprerë përkohësisht, sikurse edhe energjia elektrike për shkak të intervenimeve në terren nga e ekipet e shpëtimit të NJPZSH”, ka deklaruar Spahiu.

Spahiu tha se nga ora 10:30 e datës 10.01.2020 deri në ora 08:00 datë 11.01.2020, ka pasur 87 kërkesa për ndihmë për intervenime nga vërshimet, ku janë evakuuar 15 persona (Gjilan 5, Malishevë 2, Uglar 3, Bresalc - Jabuqtë 4 dhe Shillovë - komuniteti Serb - 1.

“Pjesët më të prekura në qytet janë nga vërshimet e lumit Stanishorka tek lagjja Porodini, rruga qarkore, tek ish-INA, tek pishina Hawai, tek Fabrika Baterive, HIB petrol, ndërsa lumi Mirusha ka dal nga shtrati mbi rrugën qarkore, në Dardani I, Rr. Beqir Musliu. Fshatrat në hyrje të Malishevës, Uglar, Perlepnicë, Livoç i Ulët, Livoç i Epërm, Kuvcë, Bresalc, Kosaqë e shumë vende tjera”, ka njoftuar ai.

Sipas tij, dëmet deri më tani janë shumë të mëdha në infrastrukturë, në pronë shtetërore dhe private.

“Ekipet tona të emergjencave ende janë në terren, duke ofruar ndihmën me gjitha mjetet në dispozicion dhe bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve që gjatë të reshurave dhe vërshimeve, t’i shmangin lëvizjet në rrugë dhe për raste urgjente për evuuakim apo rrethanë tjetër të kontaktojnë ne numrat emergjent, 193 dhe 112”, ka deklaruar drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim në Gjilan, Sami Spahiu.

12:19

Në Drenas evakuohen gjashtë familje si pasojë e vërshimeve

Gjashtë familje janë evakuuar në Drenas si pasojë e vërshimeve të cilat kanë ardhur pas reshjeve të shiut dhe borës ditëve të fundit.

Sipas njoftimit nga Komuna e Drenasit ato janë vendosur në hotelet e qytetit, ndërsa ekipet emergjente, FSK-ja, Policia dhe akterë të tjerë, që nga orët e hershme të mëngjesit janë në terren për t’i ndihmuar qytetarët.

Siç thuhet në komunikatë, kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, menjëherë pas formimit të Qendrës Operative Emergjente, ka dalë në teren për të parë nga afër dëmet e shkaktuara nga të reshurat e shiut.

“Kryetari Lladrovci, u ka bërë thirrje qytetarëve që të jenë bashkëpunues dhe të kenë mirëkuptim, për të tejkaluar këtë gjendje të krijuar nga vërshimet. Dëmet janë jashtëzakonisht të mëdha në ekonomi familjare, biznese e kultura bujqësore”, thuhet në njoftim.

11:36

Malishevë: Gjendje tepër e rënduar, kërkohet evakuimi i banorëve

Shtabi emergjent në Malishevë pas reshjeve në vend ka vlerësuar se gjendja është tepër e rënduar dhe se janë shkaktuar dëme të mëdha.

“Disa rrugë dhe ura janë mbuluar nga uji, ndërsa ka dëme të konsiderueshme në sektorin e biznesit privat, pasi uji ka depërtuar në disa lokale afariste në qytetin e Malishevës dhe në vendbanime tjera, e po ashtu uji ka depërtuar edhe në disa shtëpi private. Si rezultat i kësaj situate, ka kërkesa për evakuime dhe strehim të përkohshëm të familjeve”, thuhet në komunikatën e komunës.

Njoftohet se ekipet emergjente e të sigurisë janë aty, ashtu si edhe janë mobilizuar vullnetarët.


Podujeva vë në funksion gjitha kapacitetet për t’u dalë në ndihmë të prekurve nga vërshimet

Komuna e Podujevës ka vënë në funksion gjitha kapacitetet e saj për t’u dalë në ndihmë të prekurve nga vërshimet.

“Komuna e Podujevës ka vendosur në funksion të gjitha kapacitetet e saj, Ekipin emergjent të Komunës, Shërbimin e Zjarrfikësve dhe Shpëtimit, si dhe kompaninë e kontraktuar për këto raste dhe të gjithë janë në teren për t’u dalë në ndihmë banorëve të prekur nga vërshimet, në mënyrë që kjo situatë të tejkalohet me pasoja sa më të vogla”, tha kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi.

Po ashtu për adresimin e problemeve dhe dëmeve të shkaktuara nga vërshimet, kryetari Bulliqi porositi qytetarët që t’i shfrytëzojnë edhe platformën e komunikimit “Alo Komuna” në 0800 19 110.

Me qëllim të kordinimit ndërinstitucional dhe veprimeve të përbashkëta, konform situatës së krijuar Kryetari Bulliqi, sot ka ngritur edhe Shtabin Emergjent për Mbrojtje dhe Shpëtim, të cilin do ta udhëheq nënkryetarja, Marigona Lahu.

11:22

Gjendje e rëndë në Mirushë, bllokohen disa banorë

Nga: Ardit Kika

Fshati Mirushë në Malishevë është prekur nga të reshurat e dendura që nga mbrëmë.

KOHA po qëndron atje, nga ku ka parë se nga reshjet uji është grumbulluar dhe është futur nëpër shtëpi.

Ekipet e ndihmës ende nuk kanë shkuar në vendngjarje, ndërsa siç i kanë thënë KOHËS banorër, disa prej tyre kanë mbetur të bllokuar.

Ndërkaq, edhe në komunat e tjera është raportuar për vërshime dhe dëmtim të pronës.

Image
10:40

Ministria e Infrastrukturës njofton për disa rrugë të bllokuara në Kosovë shkaku i vërshimeve

Ministria e Infrastrukturës ka njoftuar për gjendjen e rrugëve pas reshjeve të fundit në Kosovë.

Sipas njoftimit, në rrugën Prishtinë-Pejë, N9 te “Kroni i Mbretit” është bllokuar rruga për shkak të ujërave, mirëpo është intervenuar dhe është zhbllokuar nga kompanitë mirëmbajtjes dhe policia është në vend ngjarje.

Në regjionin e Gjilanit 2, rruga R 124 drejtimi Kamenicë-Strezovc është e bllokuar për shkak të dëmtimit të urës nga vërshimet e ujit.

Në pjesën dalëse te auto-udhës R7 (Ibrahim Rugova), në Mazgit që e lidhet me rrugën nacionale N2 ka plasaritje (deformim) të rrugës, sipas njoftimit, është sinjalizuar ajo pjesë e rrugës dhe po kujdeset kompania e mirëmbajtjes që komunikacioni të lehtësohet.

MI-ja njofton se në pjesën Gjilani 1, gjendja e rrugëve është e mirë, ka pasur të reshura të shiut, dhe si pasojë dhe ka pasur erodime të gurëve, është intervenuar në largimin e tyre në të gjitha drejtimet. Ka vështirësi gjatë qarkullimit të automjeteve, por me kujdes të shtuar mund të kalohet.

“Ne pjesën Ferizaji 1, rruga Brezovicë - Sharr ka dy pengesa të cilat është intervenuar nga ekipet e mirëmbajtjes. Punimet që janë zhvilluar dhe vazhdojnë në vendosjen e disa gypave për ndërtimin e një hidrocentrali përgjatë kësaj rruge, në këtë viti (2020), kanë bërë që të ngushtohet trupi i rrugës, parkingjet që kanë qenë janë dëmtuar, mirëpo rruga është e kalueshme me kujdes të shtuar. Si pasojë e këtyre dy problemeve të lartshënuara, intervenimi është bërë shumë i vështirë pothuajse i pamundur, problem tjetër është mungesa e parkingjeve dhe si pasoje e kësaj automjetet parkohen në rrugë duke na e bërë të pamundur në disa raste depërtimin e kompanive në atë pjesë”, thuhet në njoftim.

MI-ja njofton se në pjesën Gjilani 2, në disa pjesë për shkak të reshjeve të shiut ka erodime dhe rrëshqitje të dheut (Rr.Shpashnice e Eperme -Desivojce Kilometri 55-60), por që është intervenuar.

“Në regjionin Peja 1, ka pasur reshje të borës, po ashtu ka edhe reshje të shiut me akull. Vazhdimisht është bërë largimi i borës dhe shpërndarja e kripës. Të gjitha rrugët janë të kalueshme. Për shkak të reshjeve të shiut dhe shkrirjes së borë në rrugën N2 Prishtinë-QMI, afër rreth rrotullimit në QMI ka grumbullim të ujit në shtresa qarkulluese si pasoj e nivelimit te pronave përreth rrugës. Ne me ekipet tona ne asistim me Policinë e Kosovës, si masë preventive kemi bërë mbylljen e qarkullimit në këtë segment rrugor nga rreth rrotullimi mbi hekurudhë deri në rreth rrotullim të QMI-së. Po ashtu kemi bërë hapjen e një kanali nëpër prona private në mënyrë që të vijë deri te largimi i ujit nga shtresat qarkulluese po largimi i ujit po vazhdon me një intensitet të vogël pasi që ka grumbullim të ujit edhe në pronat rreth rrugës”, thuhet tutje në njoftim.

Siç njoftohet është bërë largimi i materialit të eroduar nga shtresat qarkulluese në rrugët : Veterrnik-Llabjan, Shtime-Carraleve, Prishtinë-Mutivodë dhe Komoran-Carralevë.

“Në rrugën Ferizaj-Gjilan, konkretisht në Sojevë, ka vërshime shkaku i të reshurave, mirëpo kompania e mirëmbajtjes dhe Policia e Kosovës po kujdesen që t’i orientojnë shoferët në rrugë alternative. Ministria e Infrastrukturës lut të gjithë qytetarët që të jenë të vëmendshëm dhe t’iu përshtaten kushteve atmosferike gjatë ngasjes. Reshjet e shiut kanë bërë që të ketë vërshime në shumë rrugë, por po punohet që qarkullimi të jetë normal. Ministria e Infrastrukturës do t’iu mbajë të informuar për çdo ndryshim”, thuhet tutje në njoftim.

Gjithashtu është mbyllur rruga Prishtinë-Ferizaj, ndërkaq veturat janë udhëzuar të kyçen në autostradën në Lipjan.

Ndërkaq, KOHA ka parë se është mbyllur edhe rruga nga fshati Prelez në Ferizaj e përgjatë fshatrave të Lipjanit deri tek QMI-ja.

Image
10:37

Shtimja ngrit nivelin e parë të gatishmërisë emergjente

Komuna e Shtimes ka ngritur Nivelin e Parë për Mobilizim dhe Gatishmërinë Emergjente, për shkak të situatës së krijuar nga vërshimet në këtë komunës prej ditës së djeshme.

Në njoftimin e komunës thuhet se situatë më e rëndë është në fshatrat e rrafshit të Shtimes, si: Rashinca, Gjyrkoci, Vojnoci, etj.

“Policia e Kosovës, Njësiti i Zjarrfikësve dhe Drejtoria e Shërbimeve Publike si dhe kompania e kontraktuar për mirëmbajtje nga Komuna janë në teren duke mënjanuar gjendjen e krijuar pas të reshurave”, thuhet tutje.

Image

Image

10:15

KRU “Gjakova” rekomandon të moskonsumohet uji në disa fshatra

Kompania Rajonale e Ujësjellësit në Gjakovë ka njoftuar se në disa fshatra uji është i papijshëm. Kjo si pasojë e ndotjes së ujit pas reshjeve të fundit.

“KRU ‘Gjakova’ njofton konsumatorët se si pasojë e reshjeve ekstreme në tërë territorin furnizues me ujë të pijshëm , ujërat e burimeve të menaxhuara nga kompania jonë ku bëjnë pjesë; Gërqina, Damjani, Opterusha, Hoça e Madhe, Senoci dhe Drenoci, karakterizohen nga uji me turbullirë të lartë”, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit, ekipet e mostrimit dhe analizave të ujit po monitorojnë gjendjen duke shtuar se lidhur me situatën janë njoftuar dhe organet kompetente.

09:53

Vërshime edhe në Miradi të Poshtme e të Epërme, uji depërton nëpër shtëpi

Probleme me vërshimet e ujit pas reshjeve të shumta atmosferike ka pasur edhe në fshatrat Miradi e Eperme dhe e Poshtme.

Qytetarë kanë dërguar në adresën e KOHËS video dhe fotografi nga ku tregojnë për gjendjen me ujin në disa pjesë të këtyre fshatrave.

Një banore e Miradisë së Epërme ka bërë të ditur se uji i ka hyrë edhe në shtëpi. ndërkaq një banor i Miradisë së Poshtme përmes një videoje ka treguar rrugën e fshatit e cila është mbuluar tërësisht nga uji dhe është bërë e pakalueshme.

Image

 

09:46

Vërshimet në Korreticë të Drenasit, bllokohet hyrja për në Prishtinë

Reshjet e shiut që po bien gjatë ditëve gjatë këtyre ditëve kanë shkaktuar vërshime në disa vende të Kosovës.

Shkak i vërshimeve është bllokuar edhe rruga në Fshatin Korreticë e Epërme e Komunës së Drenasit, e cila rrugë të shpien në drejtim të Prishtinës.

Për shkak të nivelit të ujit dhe bllokimit të rrugës, gjitha automjetet që ia kanë mësyrë Prishtinës duhet të ndërrojnë rrugë për të hyrë në Prishtinë. Ndërsa uji ka vërshuar edhe disa biznese në Komunën e Drenasit

Si rrugë alternative po përdoret rruga Magure-Lipjan.

Së fundmi shkak i vërshimeve, është shembur edhe rruga “Martirët e Dritanit” e cila të shpien në fshatin Dritan të Drenasit.

09:34

Vërshohet edhe nënkalimi në Varosh të Ferizajt

Nga: Agim Ademi

Shkaku i reshjeve të shiut është bllokua edhe nënkalimi në fshatin Nikadin të Ferizajt i cili si projekt në kuadër të "Bashkimit të Qytetit" është përuruar në vitin e kaluar.

Rresh kësaj çështje kanë reaguar qytetarët dhe Kuvendarët nga opozita me arsyetim se punimet nuk janë realizuar në mënyrë cilësore.

Balton Dërguti , kuvendar nga LDK-ja ka thënë për Kohën se në një seancë të Kuvendit Komunal të Ferizajt, si asamblist e kishe ngritur çështjen e nënkalimit në Nikadin i cili ka një pjerrtësi shumë të madhe dhe gjatë dimrit do të kemi probleme.

"Përgjigja e pushtetit komunal ishte se banoret e fshatit Varosh duhet te shkojmë para objektit te komunës dhe ta falënderojmë qeverisjen lokale për këtë projekt. Shtrohet pyetja: A me ardhë tani e me pyet qeverisjen, a e ka mendu qe vjen dimri ndonjëherë" ,ka kritikuar Dërguti.

 

09:28

Hoti për situatën me vërshime: Gjitha kapacitetet shtetërore janë në gjendje gatishmërie

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se institucionet e Kosovës janë duke e përcjellë nga afër situatën me vërshimet dhe ka shtuar se gjitha kapacitetet shtetërore janë vënë në gjendje të gatishmërisë.

Hoti ka vizituar sot Qendrën e Situatave, ku është njoftuar nga afër me gjendjen nëpër komuna.

Hoti po ashtu është në komunikim me komandantin e KFOR-it, Franco Federici, i cili ka shprehur gatishmërinë për të ofruar ndihmën e forcave të KFOR-it nëse është e nevojshme.

“Institucionet e Kosovës janë duke e përcjellë nga afër situatën dhe të gjitha kapacitetet shtetërore janë vënë në gjendje gatishmërie, përfshirë këtu Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave, Shtabet Lokale dhe Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Po ashtu, kryeministri Hoti është në komunikim edhe me komandantin e KFOR-it, Gjeneral-Majorin, Franco Federici, i cili ka shprehur gatishmërinë për të ofruar ndihmën e forcës paqeruajtëse nëse një gjë e tillë do të jetë e nevojshme”, thuhet në njoftimin e Kryeministrisë.

Vërshime në disa komuna

Reshjet e mëdha të shiut ditëve të fundit në Kosovë kanë bërë që të ketë vërshime të mëdha në disa komuna të Kosovës.

Si pasojë e vërshimeve, dëme materiale u janë shkaktuar banorëve nëpër komuna, ku uji e mbeturinat kanë depërtuar edhe në shtëpi private.

Nga uji janë vërshuar edhe rrugët, duke bërë që uji të dalë edhe nga shtretërit e lumenjve.

Qytetarët kanë dërguar në adresën e KOHËS video e fotografi nga vendet ku banojnë me ç’rast kanë treguar për gjendjen aktuale.

Një banor ka dërguar video nga fshati Malishevë e Gjilanit ku shihet një rrugë e përmbytur nga uji.

Një tjetër ka treguar për gjendjen e rrugës mbrëmë në fshatin Rracaj të Gjakovës.


09:09

Reshjet mbushin me ujë rrugët në Fushë-Kosovë, depërton edhe në banesa

Reshjet e shiut që prej të premtes, e sidomos ato gjatë të dielës e që kanë vazhduar deri mëngjesin e sotëm, kanë shkaktuar vërshime në Fushë Kosovë.

Uji që është mbledhur nga reshjet është futur deri në banesa, ashtu si edhe në veturat rrugëve.

KTV-ja ka qëndruar atje sot, ku ka parë nga afër gjendjen aktuale në Fushë-Kosovë.

Në lagjen “Dardania” uji ka depërtuar deri tek banesat dhe ka bllokuar veturat.

Një banor i kësaj lagje ka thënë se pavarësisht thirrjeve që kanë bërë tek organet kompetente e komuna që t’u vijë në ndihmë, asnjë prej tyre nuk ka arritur deri tash në këtë vend. Ai në emisionin Sot të KTV-së tha se vetëm banorët janë organizuar dhe po punojnë në këtë gjendje.

“Përveç organizimit të banorëve, nuk ka pasë organizime të komunës. Kam thirru ekipe të komunës dhe ndihmën e shpejtë por askush nuk është lajmëruar dhe askush nuk është këtu. Gjendja po shkon vetëm duke u rënduar dhe nuk ka plan se si do evakuohen banorët që janë në gjendje të keqe”, tha ai.

Pamje nga Zajmi i Klinës