Opozita në Lipjan akuzon kryetarin e komunës për keqmenaxhim të parasë publike

Opozita në Lipjan akuzon kryetarin e komunës për keqmenaxhim të parasë publike

Agim Ademi Agim Ademi 25 February 2020 10:52

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Lipjan nëpërmjet një konference për media të martën, ka akuzuar qeverisjen lokale për keqmenaxhim të parasë publike derisa rruga me katër shirita në vlerë prej rreth 2 milion eurosh prej 2013-s po zvarritet për shkaqe politike.

Kjo trase e rrugës fillon në hyrje të qytetit të Lipjanit dhe përfundon në rrugën “Skënderbeu” afër stacionit të trenit, raporton Koha Ditore.

Agon Bahtiri, anëtar i kryesisë së PDK-së në Lipjan, gjatë konferencës, mes tjerash ka thënë se kryetari i komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti nuk e ka vullnetin ta realizojë këtë projekt dhe se dëmtohen disa biznese që menaxhohen nga militantët dhe njerëzit e strukturave në subjektin e tij.

Sipas tij, opozita ka dyshime se në këtë projekt ka interesa të ngushta edhe vetë kryetari i komunës Imri Ahmeti së bashku me disa zyrtarë në këtë legjislaturë.

“Kërkojmë edhe nga Prokuroria e Shtetit që ta hetojë këtë projekt së bashku me pjesën e rreth rrotullimit dhe ta vërtetojë keqmenaxhimin e parasë publike dhe se a ka kaluar nëpërmjet Kuvendit e gjithë procedura e dokumentacionit për miratimin e tij”, ka thënë Bahtiri.

Ai ka njoftuar se komuna ua ka refuzuar edhe qasjen në dokumente publike lidhur me këto projekte infrastrukturore.

“Komisioni i cili e ka pranuar teknikisht ndërtimin e disa objekteve banesore përgjatë kësaj rruge ka gabuar shumë rëndë sepse disa terasa të objekteve duhet të rrënohen për ta realizuar projekti”, ka shtuar ai.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme