Ambasada amerikane përkrah OJQ-të në Prizren për shkarkimin e drejtorit të akuzuar Foto: Koha

Ambasada amerikane përkrah OJQ-të në Prizren për shkarkimin e drejtorit të akuzuar

Fisnik Minci 24 August 2019 09:47

Ambasada amerikane në Prishtinë ka përkrahur reagimin e organizatave joqeveritare të Prizrenit, të cilat një javë më parë kanë kërkuar nga kryetari Mytaher Haskuka që ta shkarkojë drejtorin e Financave, Ertan Simitçi, që akuzohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Përmes një postimi në rrjetet sociale kjo ambasadë ka pohuar se shtatë OJQ-të prizrenase kanë treguar lidership me kërkesën drejtuar kryetarit për largimin e zyrtarit të akuzuar.

“Shtatë organizata të shoqërisë civile në Prizren kanë treguar lidership duke i kërkuar kryetarit të Komunës të largojë një zyrtar të akuzuar, duke ia përkujtuar kryetarit premtimin e tij për ta trajtuar seriozisht korrupsionin”, thuhet në postimin e ambasadës së ShBA-ve, ku shprehet kënaqësia që qytetarët po e marrin seriozisht rolin e mbikëqyrësit dhe po deklarohen për sundimin e ligjit në Kosovë.

Të premten e shkuar shtatë OJQ (Ec Ma Ndryshe, IPSIA, OJQ THY, Nevo Koncepti, Qendra Rajonale e KMDLNJ – Prizren, Fondacioni për Trashëgimi Kulturore – Legatum, Instituti Demokratik i Kosovës) patën kërkuar shkarkimin e drejtorit të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare...(Më shumë, sot në "Kohën Ditore")

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme