Institucionet shëndetësore primare përballen me mungesë autoambulancash

Institucionet shëndetësore primare përballen me mungesë autoambulancash

Feim Azemi 15 January 2019 12:30

Qendrat e Mjekësisë Familjare në tri komunat e Anamoravës kanë mungesë të autoambulancave.

QKMF-ja në Komunën e Gjilanit ka në dispozicion 4 autoambulanca dhe mbulon një territor me një popullsi prej afro 90 mijë banorësh. Për këtë vit ata kanë planifikuar blerjen e 2 autoambulancave të reja dhe kanë ndarë një buxhet rreth 120 mijë euro. Kurse QKMF-ja në Komunën e Vitisë ka në dispozicion vetëm 3 autoambulanca dhe se ofron shërbimet në një territor i cili banohet nga 46 mijë banorë. Drejtuesit e QKMF-së në këtë komunë deklarojnë se nuk kanë buxhet për blerjen e autoambulancave të reja dhe se kanë kërkuar ndihmë financiare në Qeverinë e Kosovës për këtë çështje, mirëpo nuk kanë marrë ndonjë përgjigje.

Në anën tjetër, QKMF-ja në Komunën e Kamenicës ka problem me amortizimin e autoambulancave, përveç mungesës së buxhetit për blerjen e të rejave.

Ushtruesi i detyrës së QKMF-së në Kamenicë, Fahredin Kryeziu ka thënë se do të tentojnë që të sigurojnë ndonjë donacion për autoambulanca. Ai thotë se kanë kontakte me diasporën shqiptare të cilët jetojnë në vendet e Bashkimit Evropian dhe të cilët edhe munden që të ndihmojnë në blerjen e një autoambulance.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme