Kylian Mbappe pati disa mundësi për ta nisur me gol Kampionatin Evropian “Gjermania 2024”. Por Mbappe humbi disa mundësi, ndërsa fitorja e Francës u vendos me autogolin e realizuar nga Maximilian Woeber. Ai shënoi autogol në minutë e 38-të për rezultatin 1:0, rezultat me të cilin u mbyll takimi. Ndeshja Austri – Francë u zhvillua të Dussfeldorf, në kuadër të Grupit D të “Euro 2024”. Ylli i ri i Real Madridit lëshoi para kohe fushën. Lëndoi hundën gjatë një dueli me një futbollist të Austrisë.

Franca e nisi më furishëm takimin. Në minutën e nëntë gjuajtjen e Mbappes e priti portieri austriak, Patrick Pentz.

Edhe në situatën e dytë të minutës së 45-të, Mbappe nuk ishte konkret.

Tre minuta para se Franca t’i gëzohej golit, Austria pati rast të mirë. Gjuajtjen e Christoph Baumgartner nga afërsia në minutën e 35-të e priti portieri Mike Maignan.

Franca sërish mori lojën në dorë duke rrezikuar disa herë portën e austriakëve.

Kylian Mbappe fitoi një top në mesfushë, u nis drejtë portës, por sulmuesi i ri i Real Madridit nuk ishte i saktë përballë portierit të Austrisë. Ai gjuajti jashtë portës në minutën e 56-të duke humbur kështu tjetër rast në ndeshjen.

Austria ndërkohë provoi në minutat e fundit për të barazuar rezultatin. Por pa sukses.

Franca ndeshjen e dytë e luan ndaj Holandës, kurse Austria kundër Polonisë. Të dyja ndeshjet luhen më 21 qershor.

Lëndohet Mbappe, largohet i gjakosur

3 j. më parë / 17 qer 2024 22:47
Kylian Mbappe

Photo: Associated Press

Kylian Mbappe është lënduar dhe nuk do të mund ta vazhdojë ndeshjen deri në fund ndaj Austisë. 

Ai ka probleme me hundë. Gjatë largimit nga fusha i është vërejtur edhe fanella e gjakosur. 

Lëndimi i Mbappes erdhi dy minuta para fundit.

Mbappe me tjetër rast të humbur

3 j. më parë / 17 qer 2024 22:21
Kylian Mbappe

Kylian Mbappe fitoi një top në mesfushë, u nis drejtë portës, por kur sulmuesi i ri i Real Madridit nuk ishte i saktë përballë portierit të Austrisë. 

Ai gjuajti jashtë portës në minutën e 56-të duke humbur kështu tjetër rast në ndeshjen të cilën Franca është duke e fituar 1:0 ndaj austriakëve.
 

Franca me epërsi minimale pas pjesës së parë

3 j. më parë / 17 qer 2024 21:48
Franca

Franca e ka mbyllur me epërsi minimale pjesën e parë të ndeshjes kundër Austrisë. Franca kaloi në epërsi falë autogolit të Maximilian Ëoeber. Ai shënoi autogol në minutë e 38-të.

Tre minuta para se Franca t’i gëzohej epërsisë, Austia pati rast të mirë. Gjuajtjen e Christoph Baumgartner nga afërsia në minutën e 35-të e priti portieri Mike Maignan.

Kylian Mbappe po ashtu lëshoi dy raste shënimi. Rastin e parë e pati në minutën e nëntë. Gjuajtjen e Mbappes e priti portieri austriak, Patrick Pentz. Edhe në situatën e dytë të minutës së 45-të, Mbappe nuk ishte konkret. Ndeshja i takon Grupit D të “Euro 2024”.

Autogol, Franca në epërsi

3 j. më parë / 17 qer 2024 21:40
Franca

Franca ka kaluar në epërsi me autogolin e Maximilian Woeber. Ai shënoi autogol në minutë e 38-të.

Shpëton Franca

3 j. më parë / 17 qer 2024 21:38
Franca

Austria pati një rast të mirë përballë Austrisë. Gjuajtjen e Christoph Baumgartner nga afërsia në minutën e 35-të e priti portieri Mike Maignan.

Mbappe me rastin e parë serioz

3 j. më parë / 17 qer 2024 21:11
Kylian Mbappe

Photo: Associated Press

Kylian Mbappe pati një rast për gol në ndeshjen ndaj Austrisë.

Gjuajta e tij u prit nga portieri austriak në minutën e 9-të.

Ndeshja i takon Grupit D të “Euro 2024.

Nis ndeshja Austri – Francë

3 j. më parë / 17 qer 2024 21:01
tifozt francez

Photo: Associated Press

Ka filluar ndeshja e Grupit D të Evropianit 2024 mes Austrisë dhe Francës.

Ndeshja po luhet në Duesseldorf.

Sulmin e Francës po e udhëheq Kylian Mbappe.

Mbappe udhëheq sulmin e Francës

3 j. më parë / 17 qer 2024 20:14
Kylian Mbappe

Kylian Mbappe do ta udhëheqë sulmin e Francës në ndeshjen ndaj Austrisë. Përkrah sulmuesit të ri të Real Madridit do të jenë edhe Marcus Thuram dhe Ousmane Dembele. 

Gati për ndeshje është edhe Theo Hernandez. 

Ndeshja Austri – Francë luhet nga ora 21:00 dhe i takon Grupit D.