Euro 2020

Parada e “ndaluar” e Italisë, Federata nuk i respektoi marrëveshjet

Foto: AP
 

Prefekti i Romës, Matteo Piantedosi ka zbuluar se Federata e Futbollit e Italisë (FIGC) “nuk i respektoi marrëveshjet”, pasi parada e Përfaqësueses së Italisë pas triumfit në “Euro 2020” në kryeqytetin Italian nuk ishte e autorizuar nga autoritetet lokale, kanë raportuar mediumet italiane të mërkurën. Prefekti i Romës foli për festën e “Azzurëve” në Romë pasi fituan në Kampionatin Evropian dhe pse autoritetet nuk ndaluan autobusin e hapur të parakalonte rrugëve të “Qytetit të Përjetshëm”.

Përfaqësuesja e Italisë, të dielën mbrëma u shpall kampione e Evropës, kur në stadiumin “Wembley” në Londër e mposhti në finale Anglinë 3:2 pas penalltive. Koha e rregullt dhe vazhdimet përfunduan pa fitues – 1:1. Një ditë pas këtij suksesi, ekipi italian u kthye në shtëpi për të festuar me tifozët në Romë. Ai tha se marrëveshja ishte që lojtarët të dilnin në podium për të festuar me tifozët.