1 perditesime
20:05

Anglia ndryshoi formacionin për finale

Anglia e ka ndryshuar formacionin në 3:4:3 për finale dhe ka aktivizuar Kieran Trippierin për ndeshjen ndaj Italisë.

Lojtari i krahut, Bukayo Saka ka mbetur jashtë ekipit për të krijuar vend për Trippierin në krahun e djathtë. Mason Mount do të avancojë në vijën e parë me tre sulmues, përkrah Raheem Sterlingut dhe Harry Kane.

Ndryshimi në sistem do të vlerësohet si lëvizje defanzive nga Gareth Southgate. Ai ka bërë diçka të ngjashme në fitoren 2:0 ndaj Gjermanisë në një të tetën e finales.

Italia ka përzgjedhur ekipin e njëjtë që startoi me Spanjën në gjysmëfinale.

20:00

Formacionet zyrtare të finales së Evropianit

Janë përcaktuar formacionet zyrtare të Italisë dhe Anglisë për finalen e Euro 2020. Finalja zhvillohet prej orës 21:00 në Wembley.

Donnarumma është në portë te Italia, ndërsa praa tij janë Bonucci e Chiellini. Në krah luajnë Di e Emerson, ndërsa qendra e mesfushës përbëhet nga Jorginho, Barella e Verrati. Chiesa, Insigne e Immobile luajnë në sulm, në sistemin 4-3-3.

Te Anglia Pickford është në portë, ndërsa para tij luan treshja Walker, Stones, Maguire. Trippier e Shaw luajnë pak më të avancuar në krah, ndërsa Phillips e Rice përbëjnë mesin. Mount, Sterling e Kane janë në sulm.